SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Ochranár Baláž: V divočine nestretnem človeka aj tristo dní

V Tichej a Kôprovej doline by nemali turistom zakazovať chodiť mimo asfaltky, myslí si známy filmár tatranskej prírody.

Erik Baláž trávil posledných dvadsaťdva rokov sto až stopäťdesiat dní do roka v Tichej a Kôprovej doline. Kedysi chodil sám, dnes hlavne sprevádza iných. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bežný turista chce ísť po značkovanej trase na Kriváň, nie preliezať popadané stromy v pralese, a kto chce, do divočiny sa aj tak dostane, či už nelegálne, alebo s výnimkou, hovorí filmár a ochranár ERIK BALÁŽ. Aj divočina podľa neho potrebuje turizmus.

Ako divočina človeka zmení? V čom by ste boli iný, keby ste nevyrastali v divočine?

"Sú ľudia, ktorí majú divokú prírodu v génoch a vyhľadávajú divoké miesta. Keby som sa do divočiny nedostal, asi by som ju hľadal niekde inde. Už nemáme takú divočinu, ako je na Sibíri alebo v Afrike, no divočinou môže byť aj kúsok záhrady, ktorý sa nechá tak. Sú ľudia, ktorým sa takéto miesta páčia. Človeka to zmení v tom, že konfrontuje svet prírody so svetom ľudí. Keď vidí, ako to v prírode dokonale funguje a ako to človek ľahko dokáže zničiť, zmení ho to a začne niečo robiť preto, aby príroda bola chránená."

Kedy ste boli prvýkrát sám v lese?

"Prvýkrát som bol s bratom, on mal trinásť, ja šestnásť rokov. Išli sme do Kamenistej doliny, vyliezli sme na hrebeň, odkiaľ bol úžasný výhľad. Videli sme Tichú dolinu a vyzeralo to ako obrovská divočina. Zliezli sme dole a prvýkrát sme prespali na Hlinskom hrebeni, kde je úžasný smrekový prales. Bol to veľký zážitok, videli sme medveďa, jelene, hlucháne a našli sme aj jeleňa, ktorého asi ulovili vlky."

Prečítajte si tiež: Reportáž zo zakázaného lesa. Takto vyzerá slovenská divočina, ktorú turisti neuvidia Čítajte 

Ako sa dá zabrániť nešťastným stretnutiam s medveďmi, ako bol nedávny prípad medvedice Ingrid?

"Vzniku kontajnerových medveďov, ktoré si hľadajú potravu u ľudí, sa dá do veľkej miery predchádzať tým, že odpadky budú zabezpečené. Existujú kontajnerové systémy, do ktorých sa medvede nevedia dostať, podobne ako kontajnery na šatstvo. Po mnohých rokoch sa to konečne začalo riešiť vo Vysokých Tatrách, lenže sa to ešte úplne nevyriešilo. Vznikajú staničky, kde sú kontajnery ohradené. Problémy sú najmä na miestach, ako sú Vysoké Tatry, kde sú osady úplne v strede lesa a medvede tam stále chodia hore-dole. Je tam dosť veľa odpadkov, navyše ich často prikrmujú poľovníci. Prestať prikrmovať medvede je úplne jednoduché a môže to výrazne pomôcť. Jediný dôvod, prečo medveď do obce chodí, je potrava. Keď tam potrava nebude, nebude chodiť ani medveď."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudia vo filmoch reagujú najmä na veľké cicavce, ako sú medvede a vlky, ale spomínali ste, že vás už tieto šelmy ani veľmi nezaujímajú. Sú potrebné, aby filmy ľudí zaujali?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu