SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Na Madagaskare spustili záchodovú revolúciu

Klasické toalety by ste tu hľadali ťažko, väčšina ľudí používa latríny, niektorí ani tie nie. Jedna firma však smeruje k záchodu, ktorý dokonca dokáže nabiť váš mobil.

(Zdroj: © Chester Holme)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Lina Zeldovich, Mosaic, CC

Eleonore Rartjarasoanionyová má 47 rokov a vlastní malý obchod v hlavnom meste Madagaskaru Antananarivo. Stojí uprostred svojho dvora a pozoruje dvoch mladých mužov vo farebných kombinézach a gumových čižmách, ako udržiavajú jej bezvodnú toaletu Loowatt. Nový záchod nahradil jej latrínu len pred niekoľkými mesiacmi.

Pri nohách sa jej motajú dve chudé kurčatá, okolo ktorých pobehujú kuriatka a zobú do všetkého, čo sa podobá na potravu.

V drevenej chatrči za ňou zdraví Rartjarasoanionyovej staršia matka zákazníkov cez malé okno, ktoré vedie na úzku prašnú ulicu. V obchode predáva všetko - kuchynské špongie, vajcia nakladené jej sliepkami a čerstvo pripravenú kávu. Nápoj podáva zákazníkom v malých kovových pohároch, ktoré oplachuje v nádobe s vodou z obecnej pumpy.

Keď v mäkkom madagaskarskom jazyku - manažér Loowattu Anselme Andriamahavita prekladá - opisuje toalety, rozoznáme slovo tsara. Znamená to zdravý či dobrý.

Utopený vo výkaloch

Nová toaleta je čistejšia a bezpečnejšia ako latrína. „Používa ju moja štvorčlenná rodina aj traja nájomníci, ktorým prenajímam vedľajší dom," hovorí. „Dokonca ju môže použiť aj môj syn," dodáva. Vracia sa k obavám matiek na ostrove, ktoré majú strach z toho, že ich malé deti môžu jedného dňa spadnúť do latríny a doslova sa utopiť vo výkaloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako väčšina obyvateľov Madagaskaru Rartjarasoanionyová ani jej nájomníci nemajú v domovoch moderné kanalizačné systémy. Zatiaľ čo mobilné telefóny sú v Antananarive všadeprítomné, toalety by ste hľadali ťažko. Väčšina ľudí používa „malgašské toalety", to znamená latríny. Na vidieku nemajú niektorí dedinčania ani tie - keď zavolá príroda, idú do kríkov alebo do polí.

Ale ani latríny nie sú hygienickým riešením, a to nielen preto, že páchnu a ťažko sa udržiavajú čisté.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Madagaskar má toľko podzemnej vody, že mnohí obyvatelia Antananariva pestujú na svojich dvoroch ryžu. Keď prídu prívalové dažde, všetko zaplavia. Odpad z latríny stúpa a vyplaví sa do dvorov, domov, obchodov a ulíc. Hrozba je veľmi reálna. V latríne cez ulicu siaha odporná sivá hmota takmer po povrch jamy.

„Keď sme predtým mali latrínu, počas dažďov voda vyrazila," hovorí Rartjarasoanionyová. „Báli sme sa, že z tej špiny ochorieme."

Radikálne riešenie

Nedostatok toaliet nie je problémom len na Madagaskare. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že 2,4 miliardy ľudí nemá prístup ani k základným toaletám a takmer jedna miliarda nemôže svoju potrebu vykonať v súkromí. Využívajú polia, uličné žľaby alebo potoky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnoho krajín, predovšetkým v subsaharskej Afrike a južnej Ázii, čelí podobným problémom s kanalizáciou, hovorí Francis de los Reyes z univerzity v Severnej Karolíne, kde navrhuje kanalizačné riešenia pre rozvojové krajiny.

Niektoré oblasti nemajú dostatok vody, iné jej majú príliš veľa, čo komplikuje čistenie vody, najmä pre časté záplavy. Mnohé krajiny nemajú prostriedky na vybudovanie infraštruktúry založenej na vode. To je dôvod, prečo londýnska firma Loowatt prišla s radikálne odlišným riešením splachovania - takým, ktoré vôbec nepoužíva vodu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu