SME

Slovenský lekár, ktorý skúmal LSD a aj ho na sebe vyskúšal

Juraj Styk patril do tímu lekárov, ktorí v ČSSR skúmali účinky psychedelických látok. Aj neskôr, keď po auguste ʼ68 odišiel do zahraničia, mal možnosť legálne s nimi pracovať.

Sprvu to bral psychiater Juraj Styk ako experiment, ale vďaka tomuto zážitku zistil, že látka dokáže z podvedomia vyniesť na svetlo staré traumy a môže mať preto terapeutický účinok (Zdroj: SME - Erika Litváková)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V akom období ste sa výskumu venovali v bývalom Československu?

Výskum terapeutických možností LSD sa u nás začal už koncom päťdesiatych rokov. Existovalo štrnásť európskych pracovísk a jedno z vedúcich bolo v Prahe. Tu bolo aj vedecké zastupiteľstvo firmy Sandoz, ktoré psychiatrov informovalo o všetkých liekoch, čo firma produkovala. Ich záujmom bolo, aby sme LSD vyskúšali, preto sme ho mali k dispozícii.

Na výrobu získala neskôr licenciu aj československá Spofa a kyselinu lysergovú pod názvom Lysergamid vyrábala aj ČSSR. Dostali sme ju k dispozícii, aby sme ju vyskúšali najprv na sebe. Išlo o jednu z indikácií, aby sme sa vďaka vlastnej skúsenosti mohli lepšie vžiť do duševného života pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätáte si na svoju prvú skúsenosť so zmeneným stavom vedomia?

Bolo to v jedno pracovné popoludnie na klinike v Bratislave. Poprosil som kolegyňu, aby ma sprevádzala. Sadol som si v pracovni do fotelky a proces sa začal celkom dobre. Kolegyňa mala za úlohu celý priebeh protokolovať a keďže som si zrejme čosi mrmlal a nerozumela mi, niečo sa ma spýtala, a vtom sa v mojich očiach začal meniť jej výzor. V črtách jej tváre sa mi zjavila veľmi nepríjemná učiteľka z prvej triedy ľudovej školy. Videl som seba stáť zahanbene pred tabuľou v situácii, keď som čosi nevedel. Učiteľka ma na dôvažok ešte viac ponížila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Situácia mi ukázala, čo všetko, o čom ani nemáme poňatie, môže byť ešte obsahom podvedomia. Z celkom neutrálnej nálady som sa dostal do smútku a pocitu zahanbenia. Sprvu som to bral ako experiment, ale vďaka tomuto zážitku som zistil, že látka dokáže z podvedomia vyniesť na svetlo staré traumy a môže mať preto terapeutický účinok.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ako ste sa k experimentom dostali?

Už v predatestačnej výučbe som prišiel do kontaktu s profesorom Stanislavom Grofom, ktorý sa výskumu venoval. Grof neskôr v šesťdesiatom ôsmom emigroval do Spojených štátov a prevzal tam jedno výnimočné pracovisko v štáte Maryland v Baltimore, ktoré sa špecializovalo čisto na túto oblasť. Pravdepodobne som dnes v tejto oblasti jediný, kto sa zo Slovenska témou kedysi zaoberal a mal možnosť ešte raz legálne s týmito substanciami pracovať.

Treba si uvedomiť, že to, čo pomáha, nie je psychedelická látka, ale terapeutický vzťah. Nie substancia je liek, ale celá situácia.

V jednom rozhovore ste povedali, že ten, kto nikdy neužil psychoaktívnu látku, nemôže porozumieť jej prednostiam. Ako ste to mysleli? V čom je skúsenosť neprenosná?

Ide o jedinečnú skúsenosť, pri ktorej sa stiera vyhrotená polarita konfliktných stavov - nenávisti a lásky alebo nepokoja a vyrovnanosti. Človek má pocit, že je sám sebou a súčasne akoby sa menil jeho duševný svet. Vo vnímaní, myslení aj cítení sa otvárajú brány k vedomiu, ktoré nie je každodenné. Zo začiatku sa človek príliš zaoberá sebou, ale ak sa mu podarí preskočiť túto bariéru a byť akýmsi pozorovateľom, dokáže vnímať aj širšie súvislosti. Človek si uvedomí, že je súčasťou niečoho väčšieho a môže získať zdravý nadhľad a pokoru. Ľudia, ktorí majú skúsenosti s meditáciou, prežívajú podobný pocit vnútorného mieru a pokoja a uvedomujú si, v akom strese a vnútornom nepokoji žijú v každodennom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pod vplyvom psychoaktívnej látky však mnohí referovali o hororovej skúsenosti.

Mladí ľudia berú drogy veľmi nevhodne a pre zábavu. Hororové zážitky sú často vyprovokované zlými okolnosťami, čo znamená, že človek sa teší, je extatický, a zrazu sa vo vedomí otvorí priestor, ktorý bol veľmi dobre ukrytý a človek dostane strach, euforický stav sa zvrtne. V psychiatrickej praxi človeka sprevádza odborník, pacientovi môže pomôcť spracovať zážitky hoci aj spred dvadsiatich rokov, aby ich prekonal a pozitívne integroval.

LSD sa najmä v šesťdesiatych rokoch hojne zneužívalo v popkultúre, najmä medzi umelcami. Ako to vnímate?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XVM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu