SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Obliekla si jednodielne plavky a zatkli ju

V roku 1907 svetová plavkyňa s telom bohyne Annette Kellerman vybojovala pre ženy jednodielne plavky. Zatkli ju za pohoršenie na pláži v Bostone.

V o niečo cudnejšej verzii jednodielnych kellermaniek s našitými pančuškami sa predviedla aj pred britskou kráľovskou rodinou na plaveckých pretekoch v roku 1905. (Zdroj: cc/wikipédia)

Na najstaršiu verejnú pláž v Spojených štátoch Revere Beach v Bostone si šla Annette Kellerman pôvodne zaplávať, aby sa pripravila na trinásťmíľové plavecké preteky. Bol začiatok sezóny v roku 1907 a na pláži sa kúpali už aj iné dámy.

Ako bolo v tých prudérnych časoch ešte stále zvykom, oblečené mali ťažkopádne plavky s povinne predpísanou sukňou, ktorá mala v leme aj závažia, aby ju nebodaj pri ponorení voda nenadnášala a neodhalila kúsok z dámskej nahoty. Na hlavách im trónili rozkošné háčkované kúpacie klobúčiky. Plávanie bolo v takom úbore v podstate nemysliteľné.

Navyše, plávať vedel málokto, tobôž ženy. Smelé pohyby, pri ktorých sa paže aj nohy od seba pohoršujúco vzďaľovali, nepatrili k dobrému vychovaniu.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Kým sa dámy ukryté pod bremenom viktoriánskych vrstiev látky, čo v žiadnom prípade nesmela ani presvitať, cudne osviežovali, Annette Kellerman spôsobila verejné pohoršenie. Nielen svižnými plaveckými pohybmi, ale najmä jednodielnymi plavkami. Tesne jej priliehali k telu, tvarovali driek i boky a ich dĺžka siahala len povyše kolien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Škandál zavŕšili odhalené členky a lýtka. Privolaní policajti plavkyňu bez pardonu zatkli.

Telo bohyne

„Ja a zatknutá!“ spomínala Kellermanová na incident v novinách Sunday Globe o pár desaťročí neskôr. „Všetci sme z toho boli šokovaní, najmä môj otec, pretože som bola jeho nevinným dievčatkom, ktoré vždy chránil. Ale sudca bol celkom milý a nakoniec mi povolil nosiť jednodielne plavky pod podmienkou, že kým nevkročím do vody, budem zahalená.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu