SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

V klinickej smrti sa David Gahan odrazil do nového života

V mladosti mal problémy so zákonom, trikrát sedel vo väzení. Ale bol to chalan, ktorý bol všade stredobodom pozornosti. Presne takého kapela potrebovala.

David Gahan na koncerte v Bratislave v roku 2013. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Bola to obskúrna akcia. V Čechách aj na Slovensku sa už vtedy vedelo, že slávnu britskú kapelu Depeche Mode tvoria skutoční ľudia z mäsa a kostí, veď Prahu s obrovským úspechom navštívili prvýkrát už v roku 1988.

Šuškandou sa o pár rokov rozchýrilo, že ďalší koncert slávnej britskej kapely nebude len v Prahe, ale aj kdesi v kultúrnom dome v Ostrave. Čudný miestny chlapík s bujnou fantáziou, ktorý sa vo svojich ježatých idoloch videl tak, že o tom presvedčil nielen davy, ale aj seba samého, nakoniec plnej hale fanúšikov pustil z nahrávky skladbu Everything Counts a do fialovej žiary reflektora postavil kohosi a´ĺa Martine Gore. Všetko rýchlo zaniklo v masovom piskote. Honoráre nevyplatil, ale koncert má spoľahlivé miesto v kabinete kuriozít stredoeurópskych depešákov.

Minulosť v podvedomí

Takto sa dalo kedysi v rodnej vieske snívať a budovať si identitu. Dnes sa tiež môže, ale nemusí. Koncertu Depeche Mode sa ľudia síce nedočkajú úplne hocikde, no slávna britská kapela je v bývalom totalitnom bloku realitou viac než kedykoľvek predtým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už roky je jednou zo zastávok na jej pravidelných svetových turné aj Bratislava. V sobotu 20. mája tu bude koncertovať už piaty raz. Má tu stále silný fanklub, ktorý však spolu s nimi pomaly starne. Kde sa berú noví fanúšikovia?

Prečítajte si tiež: Poptarisznya a Wieczór plytowy. Aj tak k nám v minulosti prúdila hudba Depeche Mode Čítajte 

„Ako dieťaťu mi Depeche Mode púšťal najmä otec, mám ich hudbu silno v podvedomí,“ hovorí dvadsaťročný Peter. S ich hudbou sa stotožnil vďaka svojej povahe, cíti sa pesimistom, no zároveň silne emocionálne založeným človekom.

Spočiatku ju počúval možno aj trochu nasilu, no v istom momente začal kapele vydávajúcej zvláštne zvuky dávať veľkú šancu. Najmä, keď si ich hudbu spojil s postavou lídra Dava Gahana. Najviac sa mu vraj zapáčilo, že robí poctivú pódiovú šou, ktorá vlastne k danej hudbe ani tak veľmi nepasuje.

„Ľudia, čo ju nepoznajú, vravia, že je depresívna a zdĺhavá. Má svoje vážne témy a temnú atmosféru, ale potom príde koncert a zrazu vidíte hudobníkov ako sviežich a radostných ľudí. Oni nie sú depkári,“ hovorí Peter.

Gahanova osobnosť ho začala fascinovať najmä vďaka klipom a koncertným videozáznamom z obdobia osemdesiatych rokov. Nikdy nič podobné nepočul, hudobné postupy kapely vnímal ako nadčasové a originálne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu