SME

Ako jednoduchý pokus zastavil masové zomieranie námorníkov

Záhadnú chorobu, ktorej sa stáročia obával každý moreplavec, vyriešil 20. mája 1747 britský lekár James Lind v historicky prvom klinickom experimente.

V kalendári je 20. máj Medzinárodným dňom klinických experimentov. V rovnaký deň pred 270 rokmi škótsky lekár James Lind uskutočnil a zdokumentoval prvý známy experiment v dejinách medicíny bez toho, aby tušil, že tým položí základy modernej vedeckej metódy. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kdesi v Biskajskom zálive neďaleko juhozápadného pobrežia Francúzska hliadkovala pred 270 rokmi loď britského kráľovského námorníctva Salisbury. Angličania opäť raz bojovali s Francúzmi.

Na palube vojenskej plachetnice sa už dlhé týždne okrem päťdesiatich kanónov a stoviek dubových sudov s proviantom tiesnilo tristo námorníkov. Spolu s nimi aj palubný lekár a dôstojník James Lind.

Viac ako výstrelov z nepriateľských diel sa však posádka obávala pekelnej choroby, ktorá zdravých mužov záhadne pripravovala nielen o sily, ale aj o život. Len za posledných sto rokov zabila väčšie množstvo britských námorníkov ako námorné bitky proti Francúzom a Španielom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Mala na svedomí na mori viac úmrtí ako búrky, stroskotania, boje a všetky ďalšie choroby dohromady,“ píše v knihe Scurvy aj historik Stephen R. Bown.

Jej príznaky boli stáročia dobre známe, ochorenie opísal už antický lekár Hippokrates aj rímsky spisovateľ Plínius. No nikto v tých časoch netušil, prečo a ako choroba vzniká a čo by mohlo neborákom priniesť úľavu a vyliečiť ich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obávaný zabijak

Historici usudzujú, že v ére námorných plavieb od čias Kolumba až po objav paroplavby, podľahli obávanému skorbutu viac než dva milióny námorníkov.

Aj portugalský moreplavec Vasco da Gama pri svojej prvej objavnej plavbe do Indie v roku 1498 vyratúval, že zo sto šesťdesiatich mužov na palube prišiel v dôsledku choroby až o sto námorníkov.

Scenár bol vždy rovnaký. Mužov odrazu schvátila únava spojená so silnejúcimi bolesťami svalov, boleli ich kosti aj kĺby, malátnosť sa stupňovala až k apatii a znemožňovala akýkoľvek pohyb.

Začali im krvácať ďasná, vypadávať zuby, na pokožke sa objavili fľaky a nehojace sa vredy.

Umierali ako bezvládne zbedačené telá, pokožka im pred smrťou načisto očernela. Na vojenských i objavných výpravách zomierali podobným spôsobom milióny mužov.

James Lind na palube Salisbury napočítal po ôsmich týždňoch plavby už osemdesiat postihnutých.

Bolo práve 20. mája 1747, keď sa škótsky lekár rozhodol konať a vymyslel experiment. Sedem rokov slúžil ako pomocný lekár na iných lodiach, s ochorením mal už skúsenosti a pri liečbe vyskúšal všeličo.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4X6Q na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu