SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
MÁRIA TERÉZIA - 300 ROKOV OD NARODENIA SLÁVNEJ PANOVNÍČKY

Nazvali ho bosorákom. Záhadný vynálezca z Bratislavy očaril Máriu Teréziu aj Napoleona

Wolfgangovi Kempelenovi priznala Mária Terézia za jeho zásluhy doživotnú rentu, zomieral však zabudnutý v biednych pomeroch.

Takto si tajomstvo Kempelenovho šachového automatu predstavoval koncom 18. storočia Joseph Friedrich Freiherr von Racknitz. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre Bratislavu navrhol nový pontónový most, viedol prestavbu Budínskeho hradu a v parku cisárskeho zámku Schönbrunn skonštruoval vodomet, ktorý funguje dodnes. Najviac ho však preslávili šachový automat a hovoriaci stroj. Wolfgang Kempelen bol jedným z najväčších vynálezcov a technikov 18. storočia.

Na začiatku 18. storočia nastalo po dvoch vojnových storočiach v Uhorsku pomerne pokojné obdobie obnovy hospodárskeho života. Objavili sa prvé manufaktúry, začal sa rozvoj baníctva a hutníctva, vzrástol záujem o prírodné vedy a techniku. V tejto priaznivej ére vyrastal a tvoril aj Johann Wolfgang von Kempelen.

Narodil sa 23. januára 1734 v Bratislave. Jeho otca, colného úradníka Engelberta Kempelena v roku 1722 povýšili do šľachtického stavu, matka Anna Terézia Spindlerová bola dcérou bývalého bratislavského richtára Christofa Spindlera.

Prečítajte si tiež: Baby boxy aj menej mučenia. Za Márie Terézie stúpla hodnota života, tvrdí hostorička Čítajte 

Kempelen študoval na gymnáziu v Bratislave, filozofiu a právo v Győri a vo Viedni. Keď preložil Codex Theresianus Márie Terézie z latinčiny do nemčiny, zaujal kráľovnú, ktorá si ho dala predstaviť a zamestnala ho na cisárskom dvore. V roku 1770 sa stal tajomníkom Uhorskej dvorskej komory v Bratislave a roku 1786 radcom uhorsko-sedmohradskej dvorskej komory vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Miloval fyziku a mechaniku

Svoju vzdelanosť, organizačné a riadiace schopnosti plne rozvinul aj vo svojom zamestnaní. Získal si dôveru spolupracovníkov i cisárskeho dvora, Mária Terézia i Jozef II. ho poverovali dôležitými politickými i hospodárskymi úlohami. Vo funkcii správcu uhorských soľných baní zmodernizoval ich technické zariadenie, zaslúžil sa o vytvorenie lepších pracovných podmienok pre robotníkov a tak zvýšil produkciu. Ako kráľovský komisár viedol boj proti zbojníckym bandám vyčíňajúcim v Banáte, kde zaviedol pestovanie ľanu a vybudoval manufaktúru na súkno. V roku 1777 zabezpečoval presťahovanie univerzity z Trnavy do Budína, v 80. rokoch 18. storočia mal hlavný dozor nad rekonštrukciou Budínskeho hradu a stavbou tamojšieho divadla.

Okrem latinčiny, nemčiny, maďarčiny a slovenčiny ovládal aj taliančinu, angličtinu, francúzštinu. Bol aj hudobným skladateľom, nadaným maliarom a medirytcom. V roku 1789 sa stal členom viedenskej Akadémie výtvarných umení.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Slušná občianska spoločnosť sa jednoducho musí brániť.


14. okt
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 440-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 864 obetí.


a 5 ďalší 12 h
Skryť Zatvoriť reklamu