SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Najlepší dar na svete? Kúpte si strom

Pred dvadsiatimi rokmi bola spustená jedinečná akcia Kúp si svoj strom, ktorá viedla k vzniku prvej súkromnej prírodnej rezervácie v strednej Európe.

Volá sa Vlčia, leží na južnom svahu Veľkej Javoriny v pohorí Čergov a za každým jej stromom je ľudský príbeh. (Zdroj: Juraj Lukáč, LZ VLK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme unikát. Je ním zvláštny les. Je prísne chránený, patrí k posledným prastarým prirodzeným jedľovo-bukovým lesom v strednej Európe a nerobí sa v ňom vôbec nič. Nerúbe sa v ňom, neťaží sa tu, nevyvážajú sa mŕtve stromy ani sa nič nesadí. Bez výnimky. Pretože nič je vraj to, čo lesy najviac potrebujú.

Tento fakt by možno ani nebol nejako výnimočný, ak by sa za každým jeho stromom neukrýval aj konkrétny človek. Rezervácia Vlčia totiž vznikla spôsobom, ktorý nemá, možno nielen v celej Európe, obdobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Zachránili ho nadšenci v akcii Kúp si svoj strom a dodnes sa o jeho prežitie zasadili tisíce ľudí z viac ako tridsiatich krajín sveta. Stromy si dávajú do daru z lásky aj z presvedčenia, keď sa im narodia deti alebo len tak. Chodia si ich vyberať jednotlivci aj celé skupiny, školské kolektívy, manažéri aj umelci.

Ich skutočná cena

Svoj strom tu mal bývalý český prezident Václav Havel, do jedle či buka investovala aj nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Wislava Szymborska z Poľska, americký básnik a beatnik, držiteľ Pulitzerovej ceny Gary Snyder či český spevák Jaromír Nohavica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ján Kuric zo skupiny Vidiek si vraj kúpil strom preto, lebo bol v zľave. „Myslím si, že všetky podobné veci sú v zľave, pretože ich skutočnú cenu si vôbec neuvedomujeme. Nepoznáme hodnotu toho, čo tu bude aj po nás, napríklad stromov, ktoré sa bežne dožívajú oveľa vyššieho veku než my. Preto, ak by aj strom stál stokrát viac, kúpa sa oplatí,“ objasňuje svoj pohľad muzikant Kuric.

Historik Pavel Dvořák s manželkou Danielou si kúpili stromy dva. „Teraz sa tešíme, že sme, aj keď len nepatrným dielom, prispeli k vzniku rezervácie. Urobili sme to, pretože máme stromy radi. Pred tridsiatimi rokmi sme odišli z Bratislavy a nasťahovali sme sa do dedinského domu na okraji lesa. Od tých čias prakticky neprešiel deň bez toho, aby sme doň nezašli. Pravda, je to cudzí les, ani jediný strom nie je náš, osobný, ale keď prídeme do Vlčej, môžeme si do sýtosti vyberať,“ prezradil Pavel Dvořák.

Prvý strom vo Vlčej si pred dvadsiatimi rokmi 9. mája 1997 kúpil poľský ochranár Jacek Zachara, aby podporil myšlienku, ktorá ho nadchla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správy zo satelitných máp

Traduje sa, že v jednej lyžici lesnej pôdy žije viac mikroorganizmov ako ľudí na celom svete a všetky sú pre život lesa rovnako dôležité. Čo potom každý jeden strom?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu