SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Mária Terézia pretancovala celé noci, ľudí dojímala aj plačom

Mocná vládkyňa milovala párty aj hazard a svoju ženskú stránku využívala v politike ako výhodu.

Ako mladá bola Mária Terézia štíhla a veľmi atraktívna, celkom iná, než ju poznáme z neskorších obrazov. Keď mala pätnásť rokov, bola podľa autorky jej biografie Élisabeth Badinterovej taká chudá, že okolie malo obavy o jej život. Táto maľba pochádza z obdobia, keď mala približne dvanásť rokov. (Zdroj: Kunsthistorisches Museum Wien)

Predstavte si takúto scénu: Mladá politicky neskúsená nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjde pred voľbami s neistým výsledkom pred početné publikum vrátane vojakov, je na prvý pohľad v druhom stave a v slzách vyzýva voličov, aby jej pomohli prekonať ťažké obdobie jej krajiny. Pomohlo by jej to vyhrať voľby?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je ťažké čo i len fantazírovať, že by sa na to Angela Merkelová odhodlala bez toho, aby si z nej všetci robili posmešky, tobôž, že by voliči uverili v schopnosť tejto ženy viesť krajinu.

No Márii Terézii stratégia vyšla a stala sa na štyridsať rokov najmocnejšou ženou Európy. Že je ženou, obrátila vo svete vládcov – mužov na výhodu. Nikdy sa nehanbila ukazovať svoju ženskú stránku a imidž „matky národa“ si vytvorila sama.

Popritom dokázala celé noci pretancovať, hrať kartové hry o peniaze a len s pár hodinami spánku celé dni koncentrovane pracovať.

„Mária Terézia nie je jediná ženská vládkyňa v 18. storočí, ale jediná, ktorá bola tehotná počas svojej vlády a zároveň tehotná takmer pätnásť rokov v kuse,“ hovorí rakúska historička Monica Kurzelová-Runtscheinerová, riaditeľka cisárskeho múzea Kaiserliche Wagenburg vo Viedni.

Na počesť tristého výročia narodenia svetoznámej mocnárky, ktoré je práve 13. mája, pripravila ako kurátorka výstavu o ženskej stránke Márie Terézie a o tom, ako sa zabávala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dobrá herečka

Keď otec Márie Terézie ako päťdesiatnik v roku 1740 nečakane zomrel, ešte stále čakal, že sa dočká mužského potomka. Máriu Teréziu teda na vládu nepripravil a nikto nečakal, že sa udrží na tróne dlhšie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Zdedila veľmi slabú ríšu, prázdnu pokladnicu a zdevastovanú armádu,“ hovorí Kurzelová-Runtcheinerová. „Máme záznamy od diplomatov z Viedne, ktorí po smrti cisára písali domov, že vo Viedni vládne zmätok, ľudia sú nešťastní, hovoria, že je hanba, aby im vládla mladá žena. O dva týždne nato veľvyslanec píše domov, že situácia sa úplne zmenila, každý Máriu Teréziu miluje a stojí za ňou,“ dopĺňa s úsmevom.

Mária Terézia totiž urobila niečo nečakané – krátko po otcovej smrti sa ukázala na verejnosti, v srdci habsburskej monarchie – Dolnom Rakúsku na podobnom podujatí, ako je korunovácia v kráľovstve.

Mala len 23 rokov, čakala tretie dieťa a v tom istom roku jej zomrelo prvé.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu