SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Rado Baťo: Politická elita sa zbláznila

Politika potrebuje zaradiť výhybku a ponúknuť ľuďom príčetné pozitívne témy, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu života, hovorí Rado Baťo

Rado Baťo. (Zdroj: Archív SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Filip Obradovič / Trend

Prezident Andrej Kiska oznámil, že nebude kandidovať v parlamentných voľbách a nemá záujem sa uchádzať o kreslo premiéra. Zrejme to rozhodnutie nepadlo zo dňa na deň a bavili ste sa o tom dlhšie. Ako sa na to pozerá jeho poradca?

Politika je verejná záležitosť a zároveň veľmi osobná vec. Dobrým politikom môže byť človek iba vtedy, ak chce politiku robiť úprimne. Doslova v jedno ráno vstať a povedať si: chcem byť prezidentom, predsedom vlády. Okolo toho sa nedá hrať divadielko ani vymýšľať finty, ako urobiť premiéra z niekoho, kto to nechce.

Rozhodnutie založiť politickú stranu je takýmto osobným rozhodnutím, ktoré za Andreja Kisku nemohol urobiť nikto, ani najbližší poradcovia. Druhá vec je, že o politických plánoch sa s nami prezident rozprával, a my sme sa na ne pýtali, prakticky od začiatku. Dôvod je jednoduchý. Na základe toho, čo vidí politik ako svoj cieľ, mu dokážem lepšie pomôcť. Ťažko sa plánujú veľké politické stratégie, ale aj jednotlivé malé kroky, keď neviete, kam smerujete a čo chcete.

To rozhodnutie platí pre tieto parlamentné voľby alebo celkovo?

Nie je tam žiadny skrytý zmysel a úmysel. Prezident Kiska sa po roku 2019 nebude uchádzať o podporu v parlamentných voľ bách.

O tom, že prezident chce do exekutívnej politiky, sa rozpráva už od jeho kandidatúry. Zaručené informácie o tom, ako zakladá politickú stranu, sa objavovali v niektorých médiách pravidelne. Platí teda, že ako sa nakoniec Andrej Kiska rozhodne, bola donedávna stále otvorená otázka?

Bola to otvorená otázka. Rozumiem tomu, že pri politikovi s najvyššou dôverou voličov na Slovensku je téma jeho politickej budúcnosti legitímna. V tomto zmysle som chápal aj všetky špekulácie a konšpirácie, či bude alebo nebude Andrej Kiska zakladať stranu, či sa k nejakej pridá alebo nepridá. Čo legitímne nebolo, sú výmysly, ktoré boli na túto tému popísané. Napríklad obľúbená dezinformácia, ako poradcovia v paláci už od roku 2014 pre Kisku zakladali stranu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aký vplyv bude mať toto rozhodnutie na ďalšie pôsobenie Andreja Kisku v role prezidenta?

Prezident bude robiť to, o čo sa snažil doteraz. Upozorňovať na dôležité problémy krajiny, ktorým by sa mala politická scéna venovať. Budú medzi ne naďalej patriť srdcovky ako vzdelávanie a zdravotníctvo, ale pribudne dôraz aj na iné témy. Akákoľvek prípadná kritika a tvrdší tón zo strany prezidenta napríklad smerom k vládnej koalícii však už nebudú môcť byť interpretované ako príprava na novú politickú stranu. Tým, že prezident túto možnosť verejne vylúčil, zatvorila sa aj pohodlná úniková cesta pred vecnou kritikou z paláca.

Môžeme očakávať zmenu postoja prezidenta voči vláde a pomerom?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu