SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Vytetujú vám dezert na ruku alebo sa ocitnete na kare boháča. Aj tak môže vyzerať večera

Príjemná atmosféra, vyberané jedlá a vína. Nie každému to však stačí. Sú miesta, kde popri dobrej večeri môžete zažiť aj dobrodružstvo.

Posledný pop-up event Forbidden Taste v utajenej sále, ktorá v roku 1907 slúžila ako jedáleň pre zamestnancov závodov Praga. (Zdroj: Petr Hričko)

Do poslednej chvíle neviete, kde sa bude stolovať, čo budete jesť či piť, ani kto príde. Môže sa stať, že vám „vytetujú“ dezert priamo na ruku, jedlo dostanete naservírované na machu, alebo budete piť kokteil z vaječnej škrupinky.

A možno objavíte zakázané chute. Tak vyzerá ideálna večera podľa Ivon Hrnčiarovej, ktorá sa tento rok dostala do rebríčka Forbes tridsať najtalentovanejších mladých Slovákov do tridsať rokov. V Prahe založila zážitkové večere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pod názvom Forbidden Taste (v preklade zakázaná chuť) sa skrývajú pop-up večere, teda nečakané zážitky spojené s gastronómiou. „S manželom, vtedy ešte len priateľom, sme vždy radi cestovali, skúšali nové podniky. No v reštaurácii človek presne vie, čo ho čaká. Chceli sme vytvoriť pre hostí niečo, čo by bolo akousi hrou,“ hovorí Hrnčiarová.

Hostia píšu motivačný list

Dostať sa na večeru Forbidden Taste je samo osebe oriešok. Tým, čo odoberajú newsletter, prezradia termín, kedy sa večera koná, a kedy spustia rezervácie. Hostia si musia podať prihlášku, kde uvádzajú napríklad, prečo by mali vybrať práve ich, koho by si na večeru pozvali, či aké by bolo ich posledné jedlo, keby bol o hodinu koniec sveta.

Tí, ktorí sa na event nedostanú, sa presunú na čakaciu listinu. Aby mohol večeru zažiť každý, hosť nemôže absolvovať dve večere po sebe. Ročne sa pritom konajú len dva alebo tri eventy.

„Na základe dotazníka robíme zasadací poriadok. Snažíme sa, aby si ľudia sediaci vedľa seba mali čo povedať,“ vysvetľuje Hrnčiarová zmysel prihlášok. „Na jednom evente sedeli vedľa seba dvaja architekti, na večeri sa dohodli na spoločnom projekte a aj ho zrealizovali,“ spomína s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Hostia dostanú indíciu, kam idú, až v deň konania večere esemeskou. Nájdu v nej miesto, kam sa majú dostaviť, hodinu a tip, čo majú hľadať. „Napríklad: hľadajte dámu, ktorá otvára pravdu – čaká na nich dáma, ktorá ma v ruke veľký otvárač na víno,“ približuje Hrnčiarová.

Sedem chodov a soundtrack

Prvý event bol pred tromi rokmi v bývalej trafostanici, posledný v bývalej závodnej jedálni závodu Praga, kde sa vyrábali vetriesky. Zakladajú si nielen na kvalitnej gastronómii, ale aj na tom, aby hostí prekvapili. K jedlu, ktoré gastronomicky zastrešuje šéfkuchár Petr Heneš, sa páruje víno a niekedy aj hudba. „Na evente Hudba budúcnosti mal každý chod v podstate svoj soundtrack,“ opisuje Hrnčiarová.

Cena za zážitok so šesť- až sedemchodovým menu s drinkami sa pohybuje od 2500 do 4000 českých korún (90 až 150 eur).

Verejná večera Forbidden Taste by sa čoskoro mala prvýkrát odohrať aj na Slovensku.

Večera v temnote

Ak bývate v hlavnom meste, najbližšie za netypickým gastronomickým zážitkom to máte do Viedne. Reštaurácia Vier Sinne s konceptom večere v tme Dinner in the Dark ponúka možnosť najesť sa v úplnej temnote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Má to výhodu, že na rande sa nemusíte stresovať, ako vyzeráte. No úplne ľahké to nie je, inak by to nebolo dobrodružstvo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu