SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Všetci Kiskovi muži: Koho naozaj počúva prezident

Poradcovia prezidenta Andreja Kisku sú často terčom kritiky pre jeho vlastné rozhodnutia. Kto to je? Aký majú vplyv?

Prezident Andrej Kiska a jeho cesta vlakom. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Filip Obradovič / Trend

P rezident Kiska je plne v rukách svojich poradcov, ktorí ho ťahajú do pekla, vyhlásil Robert Fico koncom minulého roka. Nebolo to prvý ani poslednýkrát, keď sa ľuďom okolo prezidenta ušlo zopár „rán“ za rozhodnutie či postoje hlavy štátu.

Taktika útočiť na ľudí Andreja Kisku vysiela voličom dva signály. Po prvé, premiér sa tým nedopúšťa priamej kritiky voči najpopulárnejšiemu politikovi, no zároveň jeho kroky odboku kritizuje.

Po druhé, z prezidenta tým robí nie veľmi kompetentného prezidenta, ktorý si nedokáže bez cudzej rady pomôcť alebo sa správne rozhodnúť.

Aj nedávne rozhodnutie A. Kisku nekandidovať do parlamentných volieb a neuchádzať sa tak o kreslo premiéra pritom ukazuje, že jeho poradcom sa často pripisuje väčšia moc a vplyv, než by sa patrilo.

Nechcel byť nikdy hovorcom

Okruh najbližších ľudí prezidenta Kisku dnes tvorí približne osem ľudí. Z toho traja z nich sú kľúčoví. S nimi sa vedú pravidelne strategické porady o politickej situácii, o dlhodobejších plánoch a témach, ktoré chce prezident komunikovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rovnako tak sú dôležití aj pri bežnej prevádzke. Ide o Romana Krpelana, Sergeja Michaliča a Rada Baťa. TREND hovoril s každým z nich samostatne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu