SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Nijaký počítač nedokáže to, čo človek, hovorí talianska muzikologička

Hudba je viac ako znelka zvonenia telefónu, zo všetkých umení je nám najbližšia, hovorí vedkyňa skúmajúca pôsobenie muziky na ľudský mozog Erica Bisesi.

(Zdroj: SME - Erika Litváková)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koncertné sály sú prázdne, zato brakovej hudby, ktorú dennodenne počúvame, je čoraz viac. Stále pritom bytostne potrebujeme počuť melódie, ktoré milujeme, hoci nás často aj rozplačú. Prečo je to tak, vedeckými metódami analyzuje hudobníčka a vedkyňa Erica Bisesi.

Myslíte, že by sme dokázali žiť bez hudby?

Hudba pravdepodobne nie je pre prežitie človeka nevyhnutná, ale bez nej by bol život nudný. Neviem si celkom predstaviť taký svet. Mohlo by byť zaujímavé skúmať v ríši zvierat, ako by pôsobil svet bez hudby. Sme síce na špičke evolúcie, ale niektoré živočíchy sú veľmi muzikálne. Vtáky napríklad sú celkom jedinečné, človek nedokáže spievať ako ony. No aj keby sme bez hudby asi prežili, je veľmi dôležitá a vie nám pomáhať pri sociálnom združovaní sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký význam má dnes pre ľudí hudba?

Hudba sa dnes zrejme nachádza v kríze a nielen preto, že koncertné sály sú prázdne. Sme zavalení silnými stimulmi a aj v dôsledku globalizácie už neexistuje žiadna selekcia, absorbujeme všetko, čo k nám nepretržite prúdi cez internet a všetky ďalšie komunikačné prostriedky. Naše životy sú pretechnizované - updatujeme softvéry, sťahujeme aplikácie, denne používame smartfóny.

Nástroje a technológie, ktoré naša moderná civilizácia vynašla, však spätne menia aj náš mozog. Akoby strácal ten prístup k hudbe, aký mal v minulosti. Naše mozgy zamestnané technológiami si odvykajú používať svoju menej racionálnu polovicu, ktorá v porovnaní s minulosťou akoby dnes zakrnievala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Získavaním nových strácame staré schopnosti?

Aj preto sa obsah svojich výskumov snažím sprostredkovať tak, aby bol bližší súčasnému každodennému spôsobu života. Povedzme aj pomocou počítačových hier, používaním moderných softvérov, vizuálnych vnemov. Pretože obsažnejšiu hudbu dnes možno nie sme schopní vnímať a preciťovať ako kedysi.

Ktorá hudba je obsažná? Iba klasická?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


5 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov
SkryťZatvoriť reklamu