SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako vidia nevidiaci? Najťažšie je predstaviť si hĺbku

Hovorí sa, že majú lepšie vyvinutý sluch a hmat. Všetko sú to mýty, tvrdí odborníčka. To však neznamená, že ľudia bez zraku nemajú predstavy, sny alebo vizuálne spomienky.

Nevidiaci Ivan Novák je bývalý majster Slovenska v klasickom aj bleskovom šachu - medzi vidiacimi. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ivan Novák na prechádzke s vodiacim psom bezchybne pozbiera výkaly. Psovi vzápätí zavelí, aby našiel kôš, kam môžu nevábne vrecko odhodiť. Svižne vyjde na druhé poschodie a zručne si rozšnuruje a vyzuje topánky. Bývalý šachový majster Slovenska má 74 rokov a je úplne nevidiaci.

Nič nevidí posledného štyri a pol roka, no slabý zrak má už od detstva. Keď mal tri roky, rodičia zistili, že nevidí padajúci sneh. Ako dvadsiatnik už mal len desať percent zraku, čo je hranica pre prakticky nevidiaceho. „Vedel som ešte rozoznať, či má dievča mini- alebo maxisukňu a zorientovať sa v neznámom priestore. Črty tváre som však nerozoznal,“ spomína Novák.

Do 45 rokov hral ako prakticky nevidiaci úspešne na bežnej šachovnici. V roku 1976 sa dokonca stal nielen majstrom Slovenska v klasickom šachu, ale aj v bleskovom šachu, kde je limit na celú partiu päť minút. „Nevidel som na hodiny, musel som mať cit pre čas. Vyhrať v bleskovom šachu je pre nevidiaceho rarita,“ hovorí Ivan Novák.

Nenahraditeľný počítač

Šachovnica pre nevidiacich s vyvýšenými čiernymi poľami stojí hneď vedľa jeho hovoriaceho počítača. Aj keď dnes už šach nehrá, rozhodne sa nenudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Riešim šachové úlohy a štúdie, spisujem bibliografiu slovenskej šachovej literatúry,“ vyratúva. Spomína, že keď sa mu raz zrak prechodne zlepšil, videl farebnú televíziu. „Hovoril som si, že ľudia sa zaoberajú takými hlúposťami a pritom svet je taký krásny.“

Hovoriaci počítač mu hlási správy, predčíta mu články, knihy aj e-maily. Pre vidiaceho je zvukový prejav tohto počítača podobne kostrbatý ako prejav robota Emila a ťažko zrozumiteľný. Ivan Novák mu však rozumie bezchybne. „Počítač je pre mňa existenčná záležitosť. Nedávno sa mi pokazil a predstava, že budem bez neho dva dni, bola pre mňa pohromou,“ vzdychne si.

Slepota pol života

Počítače a mobily s hovoriacim výstupom pomáhajú dnes mnohým nevidiacim, ktorí sa aj vďaka nim môžu plnohodnotne uplatniť vo viacerých povolaniach.

Dôkazom toho je aj dvadsaťpäťročný Ondrej Rosík. Je nevidiaci od narodenia, rozozná len svetlo a tmu. Už päť rokov však úspešne pracuje ako rozhlasový redaktor v Rádiu Lumen a popritom stíha písať aj vtipný blog s názvom Slepota pol života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vidiaci majú zábrany pri nevidiacich používať frázy ako ‚dovidenia‘, ‚pozri sa na to‘ a podobne. Myslia si, že nás to zraní, no je to v pohode, ja nepoznám nikoho, kto by s tým mal problém.

Ondrej Rosík

Jednou z jeho prvých spomienok je, že sa ako dvoj- či trojročný, keď chodil okolo stien, doma prepadol do pivnice. No neodradilo ho to od skúmania neznámych miest, hoci priznáva, že sa niekedy musí trochu prekonávať. Ako novinár veľa cestuje, chodí vlakmi aj autobusmi. Často sa pýta ľudí okolo seba a spolieha sa aj na navigáciu v mobile, ktorá mu povie, na akej zastávke sa nachádza.

Vizuálne spomienky nemá, ale zvukové áno – napríklad si vybaví určité konverzácie. Farby si predstaviť nedokáže. „Viem sa naučiť, že tráva je zelená, ale neviem si to predstaviť. Asi akoby vám fyzik vysvetľoval, aký je Higgsov bozón úžasný.“

Hlas naznačí výzor

Ako si predstavuje ľudí, je jedna z otázok, ktoré dostáva najčastejšie. „U mňa je človek v hlave reprezentovaný hlasom. Takisto ako vidiaci získam z hlasu o človeku prvý dojem a rovnako môže aj klamať. To, že nevidiaci vidia srdcom, aký človek naozaj je, je mýtus.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu