SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Žila som s gamblerom. Opustiť ho bolo takmer nemožné

Začiatok a koniec závislosti od automatov je rôzny, priebeh však býva rovnaký. Ukazujú to tri príbehy žien, ktoré žili alebo žijú s patologickým hráčom.

Výška vkladov do hazardných hier dosiahla na Slovensku v roku 2014 viac ako 2,5 miliardy eur. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veronika sa prvý raz o partnerovej závislosti dozvedela po polroku. Vďaka obyčajnému nákupu v obchode. Keď sa z neho ani po hodine nevracal, vybrala sa ho hľadať. Zamierila priamo k obchodu, ktorý susedí s krčmou. Ďalej ísť nemusela. Našla pred ňou jeho bicykel a vnútri muža sediaceho pri automate.

Na otázku, či hráva automaty, odpovedal nie, že to len tak, len teraz a ono to vlastne nie je tak, ako to vyzerá. Nepôsobil na ňu ako klamár. Domov chodil načas a ak aj náhodou meškal, dokázal sa vyhovoriť.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Bol som dlhšie v práci, mešká autobus, idem na chvíľu s kolegom, má nejaké problémy,“ spomína Veronika na výhovorky, ktoré sypal z rukáva.

Keď sa začali opakovať, prestala ho upodozrievať a prijala to ako skutočnosť. Môj muž je závislý od automatov.

Navrhla mu návštevu odborníka alebo liečenie, no zakaždým sa začal smiať a nesúhlasil. Vyskúšala dočasné vyhodenie z bytu a nepomohlo ani to, že sa im v tom čase narodil syn.

Ako je to na Slovensku

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je takýchto rodín na Slovensku niekoľko stoviek. V roku 2015 bolo v psychiatrických zdravotníckych zariadeniach hospitalizovaných 353 pacientov s diagnózou patologické hráčstvo, roky predtým 349 a 290.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Údaj o výške vkladov do hazardných hier však predpokladá tisícky, ak nie až desaťtisíce hráčov. V roku 2014 dosiahla výška vkladov do hazardných hier viac ako 2,5 miliardy eur. Ak by priemerný hráč ročne stavil stotisíc eur, muselo by ich byť 25-tisíc, aby dosiahli výsledné číslo 2,5 miliardy eur. Za tú sumu by sme mohli 25 rokov financovať chod všetkých hasičských jednotiek, 10 rokov platiť pomoc pre zdravotne postihnutých a pokryť celoročné výdavky na vzdelávanie a školstvo.

„Samotná skutočnosť, že sa niekto z rodiny stal závislým od hazardného hrania, závažným spôsobom ovplyvňuje až devastuje fungovanie rodinného prostredia. V prvom rade je to rodina, ktorá sama potrebuje pomoc,“ hovorí Ludvik Nábělek, prednosta Psychiatrickej kliniky fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Kým hráči každodenne zvyšujú vklady, spoluzávislé osoby rozmýšľajú, ako situáciu riešiť. Nemajú sa o čo oprieť a informácie získavajú len od iných partneriek gamblerov či z kníh. Pritom majú len dve možnosti. Liečenie alebo rozchod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veronika sa o ne pokúsila. V oboch prípadoch neúspešne. S gamblerom žije tri roky a rodinný dlh zatiaľ narástol na takmer tristotisíc eur.

„Hráč sa málokedy prizná a prijme podmienky. Stále sa snaží klamať a zatĺkať. Dôsledkom je opakované striedanie obdobia nádeje a zúfalstva s hrubým narušením rodinných vzťahov,“ približuje Ludvik Nábělek.

O ukončenie vzťahu sa Veronika pokúša aj naďalej, no pre nízky rodičovský príspevok partnera potrebuje.

Namiesto toho však narastá dlh a pribúdajú aj plány, ako od neho definitívne odísť.

Všetko pre rodinu?

Inú skúsenosť má Češka Martina Bittnerová, ktorá zhrnula svoj príbeh do pripravovanej knihy Život s gamblerem. „Partner sa so závislosťou priznal sám,“ hovorí pre SME Bittnerová.

„Vieš, čo je to gambler?“ spýtal sa jej o štvrtej ráno po párty v jednom pražskom klube.

„Veľmi nie. Prečo?“

„Lebo ja s tým mám problémy.“

Začalo sa to už v deväťdesiatych rokoch, dávno pred ich vzťahom. K automatom ho priviedol kolega, ktorému sa sťažoval, že má toho v práci veľa.

„Počuj, ja keď mám toho dosť, chodím si zahrať. Uvoľním sa a je mi lepšie. Môžeme ísť spolu.“

O pár hodín neskôr sedeli pri automate obaja. Jednému mizli bankovky v automate v sekundách, druhý ani nevedel, kde sa peniaze vkladajú.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu