SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Veria v Alaha, ale darčeky im nosí Mikuláš. Stáročia žili v harmónii, teraz sa boja

V Poľsku už celé veky žije komunita moslimov. Po rokoch pokojného spolunažívania začína v krajine mocnieť strach z islamu.

Mešitu v Kruszynianoch v roku 2014 znesvätili počas Ramadánu. (Zdroj: Peter Ivanič)

Keď sa správca mešity vybral v jedno júnové ráno v roku 2014 do práce, zostal ako obarený. Mešitu usadenú medzi mohutnými stromami ktosi zneuctil hanlivými kresbami a nápismi. „Na východnej strane stavby bolo nasprejované prasa - čo smerovalo k urážke našej komunity, boli tam aj ďalšie hanlivé obrázky a texty,” vysvetľuje starejší miestneho spoločenstva.

Zelená mešita - zelená je farbou islamu - s dvoma minaretmi podobnými kostolným vežiam, stojí v tieni briez a ďalších stromov na okraji dediny. Pár krokov odtiaľ sa nachádza veľký cintorín plný pomníkov s polmesiacmi. Niektoré z nich sú aj stáročia staré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Moslimská dedina Kruszyniany sa nachádza na mieste, kde by ju v Európe čakal len málokto. Na severovýchode dominantne katolíckeho Poľska, len na skok od hraníc s Bieloruskom.

Bronislaw Talkowski, starejší miestnej stáročnej komunity poľských Tatárov vyznávajúcich islam, vtedy pripisoval vandalizmus organizovanej skupine. Dnes je o poznanie zdržanlivejší. Sedíme v turistami preplnenej tatárskej reštaurácii v Kruzsynianoch a vysvetľuje, že nešlo o nič vážne. Všetci miestni nemoslimovia sa podľa neho zachovali ukážkovo a trochu sa snaží tému zahovoriť. „Aj vojvoda (ekvivalent nášho župana, pozn. red.) prišiel už o dve hodiny a zastal sa nás,” vysvetľuje tento starší pán, ktorý nezaprie črty svojich predkov.

Talkowski pritom taktne zamlčiava vyhrážky, ktoré sa viacerým členom komunity začali objavovať v e-mailových schránkach či voľne na internete.

Stovky rokov si Tatári nažívali v Poľsku bez problémov. No situácia sa v posledných rokoch začína meniť.

Pôvodní poľskí moslimovia, inak suniti, majú obavy a musia na ne reagovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poľskí moslimovia

Dejiny islamu v dnes dominantne katolíckom Poľsku sa píšu už celé storočia. Až donedávna sa však spájali prakticky len s Tatármi.

Prví Tatári sa v regióne Poľsko-litovskej únie usadili už na konci 14. storočia. Niektoré rodiny majú viac než šesťstoročné korene, hovorí štyridsiatnik Adam Jakubowski, člen správnej rady Tatárskej kultúrnej nadácie v Bialystoku na severovýchode Poľska.

Rodokmeň jeho rodiny pritom siaha viac než štyristo rokov do minulosti, chváli sa sediac pri stole s tradičnými tatárskymi sladkosťami a tureckou kávou.

Najviac Tatárov žilo v oblasti v 17. storočí - bolo ich až stotisíc.

Už vtedy sa ukázala spätosť Tatárov s regiónom nezávislá od ich odlišnej viery a etnicity. „Počas protitureckých bojov stáli Tatári po boku poľského kráľa Jána III. Sobieskeho a v bitke pri Parkáni, dnešnom Štúrove, mu jeden z nich dokonca zachránil život,“ vysvetľuje s entuziazmom Talkowski.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


4 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


2 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu