SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Napoleon sa ženil na deň bláznov. Polovica kardinálov neprišla

Svadba prvého apríla. Náhoda alebo vtip?

Napoleon Bonaparte (Zdroj: Profimedia)

Napoleon Bonaparte mal v živote všetko okrem jednej veci. Chýbal mu syn. Snažil sa oňho až do svojej štyridsiatky, lebo cítil, že mať dediča znamená posilniť i seba.

Záchranou mu bola druhá manželka Mária Lujza Habsbursko-Lotrinská. Najmocnejšiemu mužovi Európy dala potomka a začalo sa jeho najšťastnejšie obdobie života. Netrvalo dlho, o pár rokov stratil nielen manželstvo, ale aj celú ríšu.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Hľadanie manželky

Rok 1809 bol pre Francúzsku ríšu vrcholom. Napoleonovi sa darilo, dobýjal jednu krajinu za druhou. No v súkromí to bolo naopak.

Cisárovi chýbal dedič a manželka Jozefína bola neplodná. Mal síce dvoch nemanželských synov, ale tí sa jeho nástupcom stať nemohli. Rozhodol sa preto hľadať iné riešenie. Novú partnerku. Klopal v Európe na rôzne dvere, podľa knihy Napoleon: A Biography od Franka McLynna boli v hre sestry ruského cára Alexandra, Mária Augusta Saská, ale aj Mária Lujza Habsbursko-Lotrinská.

Sestry ruského cára, ktorého porazil pri Slavkove, boli z ponuky stiahnuté rýchlo. Zakročila cárovná. Zväzku nedala najmenšiu šancu. Nech je tomu minotaurovi predhodené dieťa niekoho iného, hnevala sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhá v zozname bola Mária Augusta Saská, avšak ani toto rozhodovanie netrvalo dlho. Napoleonovi sa nezdal jej vysoký vek, mala 27 rokov.

Po tom, čo stroskotali všetky pytačky, prišla na rad jedna z dcér rakúskeho cisára – osemnásťročná arcivojvodkyňa Mária Lujza. Nemohla zdupkať, bolo rozhodnuté. Napoleon vo vojne štyrikrát zvíťazil nad jej vlasťou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu