SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Spod Urpína na more. Prvý slovenský kapitán prežil vojnu i stroskotanie

Rodák z Detvy Július Juraj Thurzo sa stal námorníkom a už začiatkom minulého storočia sa plavil na lodiach po celom svete.

Július Juraj Thurzo s manželkou Kornéliou. (Zdroj: ARCHÍV PODPOLIANSKEHO MÚZEA V DETVE)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zachytil sa o dva väčšie kusy dreva a oprel sa o ne. Drsné drevo a zvyšky povrazov

mu zodrali kožu a rany ho v slanej vode veľmi štípali a boleli. Mučil ho hlad, trápili kŕče. Strácal sily. Čakal, kedy sa jeho nevládne ruky odrazu skĺznu z dreva a on klesne bez stopy do hlbín veľkého oceánu. Ale vydržal!

Na lúke pod Urpínom ležalo chlapča a hľadelo na oblohu, po ktorej sa premávali biele oblaky. Stačilo mu trochu detskej fantázie. Aké by to bolo krásne byť kapitánom lodí, spoznávať nové kraje...

Chvíľa, ktorá ho zasnúbila s morom

Július Thurzo mal pätnásť, keď sa mu začal plniť jeho sen. O jeho životnom osude rozhodol prospekt Uhorskej námornej akadémie vo Fiume (dnešnej Rijeke), ktorý sa dostal do rúk žiakovi nižšej triedy evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Dozvedel sa z neho, že schopní chlapci môžu na tejto škole zadarmo študovať a neskôr sa stať kapitánmi lodí. Július neváhal. Už päť rokov bol polosirota. Chcel matke uľahčiť náročnú starostlivosť o rodinu.

Prečítajte si tiež: Železnému kapitánovi od slovenského Stalingradu po vojne zlomil väzy list Čítajte 

Prijatý – stálo v správe z Fiume, ktorá dorazila do Banskej Bystrice. Bola to chvíľa, ktorá ho zasnúbila s morom, napísal Štefan Veselý v predslove knihy Po svetových moriach, ktorá vyšla v roku 1973 a ponúkla štyri Thurzove cestopisné črty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V novom prostredí si rýchlo zvykol aj napriek počiatočnej neznalosti cudzieho jazyka. Hlavné predmety sa v akadémii prednášali v taliančine. V liste matke a sestrám z 31. januára 1898 sa už mohol pochváliť prvým vysvedčením.

„Z náboženstva, z ktorého som ešte ani neodpovedal, som dostal 2, z matematiky 4, z rysovania 1, z maďarčiny 1, z taliančiny 3, z krasopisu 1, z držania sa 1, z usilovnosti 1, z úpravy 1. Všetci, čo sme v internáte a nevieme po taliansky, dostali sme z matematiky elégséges - dostatočnú. Medzi spolužiakmi, ja mám však v internáte vôbec najlepšie svedectvo. Môžem však povedať, že z taliančiny som si zaslúžil lepšiu známku...“

Matka ho počas štúdia dotovala, z čoho mal mladík výčitky. „Už sa hanbím od teba pýtať,“ písal.

Zo šestnástich prežilo päť

Počas krátkych návštev domova sa Juraj Thurzo zoznámil s Kornéliou Petrikovichovou, ktorá sa stala ženou jeho života. V neskorších listoch ju nazýval svojím anjelom strážnym.

Námornú akadémiu vo Fiume dokončil v roku 1900 a onedlho na to sa už vydal na palube parníka Szent István (Svätý Štefan) do Brazílie. Dlhé večery si krátil hrou na gitare či na husliach. Mal tiež krásny hlas. V jednom z listov písal domov, ako všetci na lodi radi počúvajú, keď hrá na husliach slovenské piesne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


44m
Ora Cat

Vstupnou bránou je Nórsko aj Nemecko.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu