SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Spod Urpína na more. Prvý slovenský kapitán prežil vojnu i stroskotanie

Rodák z Detvy Július Juraj Thurzo sa stal námorníkom a už začiatkom minulého storočia sa plavil na lodiach po celom svete.

Július Juraj Thurzo s manželkou Kornéliou. (Zdroj: ARCHÍV PODPOLIANSKEHO MÚZEA V DETVE)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zachytil sa o dva väčšie kusy dreva a oprel sa o ne. Drsné drevo a zvyšky povrazov

mu zodrali kožu a rany ho v slanej vode veľmi štípali a boleli. Mučil ho hlad, trápili kŕče. Strácal sily. Čakal, kedy sa jeho nevládne ruky odrazu skĺznu z dreva a on klesne bez stopy do hlbín veľkého oceánu. Ale vydržal!

Na lúke pod Urpínom ležalo chlapča a hľadelo na oblohu, po ktorej sa premávali biele oblaky. Stačilo mu trochu detskej fantázie. Aké by to bolo krásne byť kapitánom lodí, spoznávať nové kraje...

Chvíľa, ktorá ho zasnúbila s morom

Július Thurzo mal pätnásť, keď sa mu začal plniť jeho sen. O jeho životnom osude rozhodol prospekt Uhorskej námornej akadémie vo Fiume (dnešnej Rijeke), ktorý sa dostal do rúk žiakovi nižšej triedy evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Dozvedel sa z neho, že schopní chlapci môžu na tejto škole zadarmo študovať a neskôr sa stať kapitánmi lodí. Július neváhal. Už päť rokov bol polosirota. Chcel matke uľahčiť náročnú starostlivosť o rodinu.

Prečítajte si tiež: Železnému kapitánovi od slovenského Stalingradu po vojne zlomil väzy list Čítajte 

Prijatý – stálo v správe z Fiume, ktorá dorazila do Banskej Bystrice. Bola to chvíľa, ktorá ho zasnúbila s morom, napísal Štefan Veselý v predslove knihy Po svetových moriach, ktorá vyšla v roku 1973 a ponúkla štyri Thurzove cestopisné črty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V novom prostredí si rýchlo zvykol aj napriek počiatočnej neznalosti cudzieho jazyka. Hlavné predmety sa v akadémii prednášali v taliančine. V liste matke a sestrám z 31. januára 1898 sa už mohol pochváliť prvým vysvedčením.

„Z náboženstva, z ktorého som ešte ani neodpovedal, som dostal 2, z matematiky 4, z rysovania 1, z maďarčiny 1, z taliančiny 3, z krasopisu 1, z držania sa 1, z usilovnosti 1, z úpravy 1. Všetci, čo sme v internáte a nevieme po taliansky, dostali sme z matematiky elégséges - dostatočnú. Medzi spolužiakmi, ja mám však v internáte vôbec najlepšie svedectvo. Môžem však povedať, že z taliančiny som si zaslúžil lepšiu známku...“

Matka ho počas štúdia dotovala, z čoho mal mladík výčitky. „Už sa hanbím od teba pýtať,“ písal.

Zo šestnástich prežilo päť

Počas krátkych návštev domova sa Juraj Thurzo zoznámil s Kornéliou Petrikovichovou, ktorá sa stala ženou jeho života. V neskorších listoch ju nazýval svojím anjelom strážnym.

Námornú akadémiu vo Fiume dokončil v roku 1900 a onedlho na to sa už vydal na palube parníka Szent István (Svätý Štefan) do Brazílie. Dlhé večery si krátil hrou na gitare či na husliach. Mal tiež krásny hlas. V jednom z listov písal domov, ako všetci na lodi radi počúvajú, keď hrá na husliach slovenské piesne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu