SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Čudovali sa mu, že fotí Indiánov. Bieli ním opovrhovali, domorodci mu dôverovali

Keby nebolo fotografa Edwarda S. Curtisa, len ťažko by sme dnes hľadali vizuálnu podobu kultúry, ktorá vzápätí zmizla.

Hinmatona Jalatkita, čiže Hrom prichádzajúci z vody do kraja, známy medzi belochmi pod menom náčelník Jozef bol vodcom kmeňa Wallowa. (Zdroj: Library of Congress, foto: Edward S. Curtis)

Ledva vychodil šesť tried, no už ako malý chlapec sa naučil niečo, čo z neho napokon spravilo Lovca tieňov, muža, ktorý pred sto rokmi zachytil navždy sa strácajúci svet. Svet natívnych Američanov.

Dôverovali mu. Ochotne mu pózovali, vyhoveli jeho požiadavkám akoby bol jedným z nich. Neraz ktoréhosi Indiána vytiahol z väzenia a dovliekol do štúdia, len aby mu na fotografii zapózoval v plnej paráde svojho kmeňa. Na hlave s čelenkou z peria, aspoň ešte naposledy, kým ju vymení za klobúk. Aby sa ľudstvo raz v budúcnosti nemohlo tváriť, že tu neboli.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Pestrá kultúra kmeňov severoamerických Indiánov mizla ľuďom priamo pred nosom. Nikoho to však netrápilo, v očiach bielych bolo pôvodné obyvateľstvo divokého západu menejcenné etnikum, ktoré bolo treba vykynožiť, alebo aspoň zahnať do rezervácie.

Na Edwarda Sheriffa Curtisa preto mnohí hľadeli s dešpektom. Čudovali sa, že sa nimi vôbec zapodieva.

Angeline, dcéra náčelníka

Curtis sa narodil v roku 1868 do rodiny potulného pastora a vyslúžilého vojnového invalida z Minnesoty. Pochádzal z chudobných pomerov a svojho otca sprevádzal na cestách už ako dieťa. A vtedy zistil, čo je to spávať v prérii pod šírou oblohou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mal sedemnásť, keď šiel do učenia k miestnemu fotografovi a o desať viac, keď v roku 1896, už ako vcelku úspešný fotograf s vlastným štúdiom, odfotografoval jedného dňa princeznú Angelinu.

Natívna Američanka, nazývaná svojimi aj Kikisoblu, mala vtedy sedemdesiat šesť rokov. Húževnatá starenka bola najstaršou dcérou Seattla, veľkého náčelníka Duwamišov z lašudských indiánskych kmeňov, po ktorom dostalo meno mesto Seattle.

Postavili ho na pôvodnom území domorodcov a Angelina sa ako jedna z mála tvrdohlavo odmietala presťahovať do rezervácie mimo mesto.

Curtis mal ateliér neďaleko jej chatrče. Živila sa predajom ručne tkaných kobercov a praním, a hoci bola často terčom posmeškov, rasistických útokov a na ulici po nej urážlivo pokrikovali aj deti, vo svojom tichom odpore vydržala a stala sa symbolom prežitia indiánskej kultúry. Bola to ona, kto Curtisa povzbudzoval vo fotografovaní Indiánov a iste nielen preto, že jej platil dolár za sedenie.

Od romantiky k realizmu

Posmelený vydarenými portrétmi, čoraz častejšie sa vydával za domorodcami aj do okolia. Fotografie predával občasným záujemcom. S umeleckými ambíciami inscenoval scény bitiek, portréty štylizoval jemným romantizmom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu