SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ako sme skúšali žiť s tromi deťmi bez odpadu

Dali sme si týždeň a snažili sa aplikovať zero waste v rodine s tromi deťmi do štyroch rokov. Treba byť dobre pripravený – ani trhovisko nezaručí, že nakúpite bez obalu.

Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

1. deň

Zvážili sme, že najľahšie a najmenej bolestne sa vieme zbaviť bioodpadu. Máme šťastie, cez inzerát na internete zoženieme už používaný kompostér s kalifornskými dážďovkami za 14 eur. Dážďovkám nemáme dávať živočíšne produkty a citrusy, všetko ostatné vraj zjedia bez problémov. Neprejedajú sa ani nezomrú od hladu, keď odídeme na dovolenku. Ideálne domáce zvieratá. Deti kompostér počas prvej hodiny otvoria asi desaťkrát a nosia doň každú šupu osobitne. Sú však sklamané, že dážďovky nevidno, a tiež že nelikvidujú odpad rýchlosťou svetla. Uberá to síce na radosti z kŕmenia, ale pridáva na životnosti dážďoviek.

Jednorazové plienky sa rozhodneme nevymeniť za látkové. Už len dve z troch detí nosia plienku, aj to len v noci a čoskoro ju azda už nebudú potrebovať.

Prečítajte si tiež: Ako žiť s dážďovkami v byte: kôš nesmrdí, odpadu je menej Čítajte 

2. deň

Na nákup zeleniny a ovocia si zvolíme obľúbené bratislavské trhovisko pod strechou. Hoci by práve tu človek očakával minimum obalov, igelitové vrecká sú tu bežné na nakladanie ovocia a zeleniny rovnako ako v supermarkete. Predavačke podám tovar bez obalu a keď vidím, že ho na váhe balí do igelitového vrecka, poprosím ju, či je to možné aj bez obalu. Tvári sa prekvapene, ale tovar z vrecka vyloží a váži bez neho. Zle som sa na nákup pripravila – vzala som len jednu veľkú nákupnú tašku a žiadne, napríklad, látkové vrecká. Ďalšiemu predavačovi podávam zeleninu s tým, že nepotrebujem vrecko, že si ju dám rovno do tašky. Napriek tomu o chvíľu vidím, že tovar balí do vrecka. Keď sa mu pripomeniem, ospravedlňuje sa: „Prepáčte, už to robím automaticky...“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu