SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Bea Johnson: Toaletný papier je jediná jednorazová vec, čo doma používame

Autorka bestselleru o živote bez odpadu sa smeje, keď spomína na svoje pokusy umývať si vlasy sódou bikarbónou a octom a zväčšovať si pery žihľavou.

V tejto dóze má Bea Johnson odpad, ktorý ich rodina doma vytvorila za celý minulý rok. Okrem iného sú v ňom štetiny zo zubných kefiek, balón od susedov, čo pristál u nich na záhrade, náplasť či pohľadnica na fotopapieri. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Keď o Francúzke žijúcej v Spojených štátoch vyšiel prvý článok v New York Times, ľudia si mysleli, že s rodinou žije v lese. Hovorili, aké je strašné, čo robí svojim deťom. S manželom sa na tom zabávali.

Na Slovensko prišla BEA JOHNSON prednášať prvýkrát v rámci turné po Európe.

Zero waste, teda život s cieľom netvoriť žiaden odpad, znie už podľa názvu ako prísny koncept pre radikálne povahy. Je váš životný štýl pre každého?

Ľudia si pri tomto životnom štýle často predstavia, že sme hipisáci, žijeme v lese, že sa neholím alebo že som ustráchaná maminka v domácnosti, ktorá nemá čo robiť. Nie je to tak. Zero waste je už svetové hnutie a sú tisíce ľudí, ktorí takto žijú po celom svete. Metodológia piatich R sa dá využívať kdekoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Refuse: odmietnite to, čo nepotrebujete – ktokoľvek sa môže naučiť povedať nie. Reduce: znížte počet toho, čo naozaj potrebujete – zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete, a vráťte ich na trh, aby k nim mali prístup iní.

Reuse: nahraďte jednorazové veci opakovane použiteľnou alternatívou – napríklad používajte handry namiesto papierových utierok či látkové vreckovky namiesto papierových. Keď niečo potrebujete, nakupujte z druhej ruky. Recycle: Recyklujte, čo neviete odmietnuť, nahradiť alebo znovu použiť. Rot: kompostujte. Dokáže to každý.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Keď sa niekto usiluje žiť bez odpadu, no aj tak nejaký vytvára, má to byť frustrujúce alebo stačí robiť aspoň niečo?

Ľudia sa ma pýtajú, či ma frustruje, že nám zostáva nejaký odpad – jedna sklená dóza ročne. Nie, pretože robíme, čo môžeme. Nečakám, že ktokoľvek začne žiť bez odpadu zo dňa na deň. Ani u nás to tak nebolo. Nebuďte frustrovaní, ak vám zostáva odpad, ani my nie sme úplne bez odpadu. No dokážete množstvo odpadu významne znížiť.

Ľudia si myslia, že je to náročné na čas a že to veľa stojí. No vôbec to tak nie je. Sama by som si myslela to isté pred desiatimi rokmi. No my sme ušetrili štyridsať percent domáceho rozpočtu. Keď žijete jednoduchšie, máte aj viac času pre seba. Keď máte menej vecí, nemusíte ich čistiť, odkladať, opravovať alebo vyhadzovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho vám trvalo prejsť na domácnosť takmer úplne bez odpadu?

Asi dva roky. V roku 2006 sme objavili jednoduchší život v byte, kde sme mali len najpotrebnejšie veci. Mali sme vďaka tomu s manželom čas a študovali sme si viac o téme životného prostredia – knihy, dokumentárne filmy, ktoré nás veľmi skľúčili. Rozmýšľali sme nad budúcnosťou, akú zanecháme našim deťom.

Rozhodli sme sa, že by sme mali niečo urobiť pre ich lepšiu budúcnosť a životné prostredie a začali sme meniť svoje zvyky.

Presťahovali sme sa do domu a začali sme sa zbavovať vecí. Mali sme cieľ žiť bez odpadu do roku 2008, no v tom čase neexistoval návod, ako na to. Skúšali sme veľa vecí, hľadala som riešenia pre všetky aspekty nášho života, a to nám trvalo asi dva roky. Za ten čas sme sa zbavili asi 80 percent našich vecí.

Čo boli pre vás slepé uličky, ktoré nikomu neodporúčate?

Napríklad sme skúšali mach namiesto toaletného papiera. Na druhý deň bol suchý a viete si predstaviť ten drsný zážitok. Skúšala som tiež sódu bikarbónu zmiešanú s octom namiesto šampónu, mala som mastné vlasy a suché končeky, no vydržala som, až kým manžel v posteli nezahlásil: „Mám dosť toho, že smrdíš ako šalátová zálievka!“ Skúšala som si zväčšiť pery pomocou žihľavy, strašne to bolelo a vyzeralo hrozne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Treba si zachovať otvorenú myseľ k riešeniam a zmysel pre humor a nájsť systém, ktorý dobre funguje práve pre vás.

Niektoré z vecí, ktoré som spomenula, by pre vás fungovať mohli a zas také, čo fungujú pre mňa, pre vás fungovať nemusia. Veľa ľudí si napríklad neumýva vlasy a ich vlasy si na to zvyknú. My si teraz kupujeme nebalené mydlo, ktoré používame na umývanie vlasov, tela, rúk a manžel a synovia aj na holenie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu