SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Rok Bašternáka: Ako kauza zmenila Slovensko

Kaliňák prišiel o vplyv, ľudia boli v uliciach. Ale nikoho nepotrestali.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Autori: Zuzana Petková, Xénia Makarová / Trend

P resne pred rokom prišli novinári s odhaleniami, že firma podnikateľa Ladislava Bašternáka zinkasoval vďaka pochybnej operácii milióny eur na nadmernom odpočte DPH.

Odvtedy polícia v súvislosti s developerom vyšetruje viaceré podozrenia, zatiaľ bez viditeľných výsledkov. L. Bašternák sa z mnohých firiem sťahuje, škandál poznačil vládnu stranu, zničil silného Roberta Kaliňáka a ovplyvnil verejnú mienku.

Na jar sa kvôli tejto kauze a nevyšetrenej korupcii chystá veľký protest.

Na začiatku? DPH

K príbehu známeho bratislavského developera Ladislava Bašternáka sa TREND dostal vďaka celkom inej kauze.

Svedok spomenul mená „Robo a Strapatý“, čo boli podľa neho prezývky vtedajších ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

Zuzana Petková, Xénia Makarová

Keď pred viac než rokom publikoval časť výpovede známeho dépeháčkara z východu Milana Chovanca, začali sa do redakcie ozývať ľudia s podobnými skúsenosťami, aké svedok opísal.

Východniarska partia roky tunelovala štátny rozpočet cez fiktívne vratky DPH a podľa svedectva M. Chovanca, ktoré urobil pred vyšetrovateľom, jej v tom pomáhali daňoví úradníci, ale aj osoby z prostredia polície, súdov a politici.

Článok nezostal bez ohlasu, pretože TREND v ňom uviedol, že svedok spomenul mená „Robo a Strapatý“, čo boli podľa neho prezývky vtedajších ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Obaja sa voči jeho tvrdeniam ohradili, vyhlásili ich za klamlivé a podali trestné oznámenie za ohováranie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do TRENDU potom prišlo množstvo anonymných aj podpísaných tipov, ktoré hovorili o podobnej schéme s politickým krytím. Všetky nebolo možné preveriť, na zverejnenie iných zase chýbal dôkaz, aj keď fakty sedeli.

Vlani začiatkom marca sa však redaktorky dostali k informáciám, ktoré tému kšeftov s DPH významne posunuli ďalej. Zdroj, ktorý si želal zachovať anonymitu, vyrozprával pozadie jedného daňového obchodu.

Firma podnikateľa Ladislava Bašternáka BL-202 si pred piatimi rokmi vyžiadala od štátu nadmerný odpočet DPH za takmer dva milióny eur. A to na základe podozrivej transakcie s bytmi.

Spoločnosť BL-202, ktorá vznikla krátko predtým, stihla do konca rokapožiadať o vratky vo výške osem miliónov eur. Pochybné obchody preveril Kriminálny úrad Finančnej správy a podal trestné oznámenie. Polícia ho bez riadneho preverovania odmietla.

Byty, ktoré L. Bašternák stavia, vlastnia známi právnici, prokurátori a v luxusnom komplexe Bonaparte býva aj premiér Robert Fico. Developer obchoduje s vplyvnými ľuďmi. Založil napríklad spoločnosť B. A. Haus, v ktorej získali podiely ministri R. Kaliňák a J. Počiatek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TREND sa pozrel na to, čo robí rok po škandále hlavný aktér, ako sa mu darí v biznise, ako udalosti zmenili vládnu stranu spájanú s L. Bašternákom a ovplyvnili verejnú mienku.

Sťahuje sa z firiem

L. Bašternák podľa Obchodného registra SR figuroval doteraz dokopy vo vyše dvadsiatke firiem. Aktuálne pôsobí už len v šiestich, z toho jedna je v likvidácii.

Najčastejšie sa posledné roky jeho firmy zväčša zlúčili s inými a neraz skončili na adresách domov či chatiek v odľahlých slovenských dedinách. V posledných mesiacoch sa podnikateľovo meno „stiahlo“ z firiem a v orgánoch ho nahradili iní.

Alebo ho opustili dovtedajší obchodní partneri. To je tiež príklad firmy KLM Group, ktorá obnovila aktuálne bytový projekt na Vajnorskej ulici v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Pôvodne boli roky spoločníkmi a konateľmi firmy popri L. Bašternákovi aj Marek Turčan a Ľubomír Múčka. Marek Turčan je obchodný partner, sused a priateľ ministra Roberta Kaliňáka.

Jeho firma Metis Legal vlastní byty v luxusnom komplexe Bonaparte, ktoré developer staval. Ľ. Múčka pracoval v minulosti pre ďalšieho politika Smeru Martina Glváča, ktorý vtedy pôsobil ako štátny tajomník ministerstva výstavby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zároveň spolupodnikal s Glváčovou priateľkou.

Od februára tohto roka pôvodných troch majiteľov firmy KLM Group nahradil právnik Peter Filip. Médiá ho označujú za advokáta podsvetia, keďže v trestných konaniach zastupoval viacerých údajných členov mafie. On sám túto nálepku odmieta. Spoločnosť KLM Group sa zároveň presťahovala na lukratívnu bratislavskú adresu Radvanská 1, čiže do Bonaparte.

Predtým sídlila na Tupého ulici, v bytovom komplexe, ktorý tiež developoval L. Bašternák. Mimochodom, tento komplex sa okrem toho, že v ňom býva Martin Glváč, preslávil aj tým, že bol donedávna najznámejšou čiernou stavbou na Slovensku.

TREND sa na dôvody vstupu P. Filipa do firmy KLM Group, ako aj na osud bytov na Vajnorskej spýtal nového konateľa.

„Do spoločnosti som vstúpil z dôvodu rozšírenia mojej podnikateľskej činnosti, pričom zásadne determinujúca bola skutočnosť, že pôvodní spoločníci chceli predať svoje obchodné podiely,“ vyhlásil P. Filip. Podľa neho personálne zmeny neovplyvnia plány stavby na Vajnorskej.

Bytovku na Vajnorskej mala firma KLM pôvodne začať na jeseň 2012, dokončiť o dva roky neskôr.

Plány oprášila však až vlani, medzitým po proteste susedov a mestskej časti znížila rozlohu a počet bytov v objekte. Niekoľkoročné oneskorenie či odloženie stavieb nie je podľa ľudí z brandže minimálne v bratislavských končinách ničím výnimočným.

Či už kvôli naťahovaniu sa pre petície nespokojných susedov, financovanie alebo správne načasovanie spustenia stavby.

V susedstve Bonaparte

Okrem tohto objektu majú firmy L. Bašternáka rozostavané ešte minimálne ďalšie dve stavby v exkluzívnej časti Bratislavy. Konkrétne priamo nad Bratislavským hradom a Národnou radou SR, v susedstve Bonaparte.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu