SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Uniesli ju, nevydala sa z lásky a premenovala sa. Skutočný príbeh Pocahontas

Osud indiánskej princeznej bol iný, ako vykresľuje slávna rozprávka. Zomrela presne pred štyristo rokmi ako Lady Rebecca.

Takto zachytáva princeznú Matoaka, neskôr Pocahontas a napokon Lady Rebeccu dobový portrét. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dievča beží tmavým lesom. Vejú za ním dlhé čierne vlasy, počuť jeho zrýchlený dych. Keď dorazí na vyvýšenú skalu nad riekou, zastane v hrdej póze s rozkročenými nohami a bradou zdvihnutou do výšky.

Na stožiari lode v diaľke veje britská vlajka. Záber na muža s blond vlasmi a prenikavo modrými očami. Pozerá sa na siluetu Pocahontas a dlaňou vykreslí oblúk. Na rozlúčku. Nebo je ružové, zranený John Smith trpí v bolestiach, Briti odchádzajú domov. Záverečné titulky.

Animovaná rozprávka o Pocahontas nie je jediným dielom, ktorého autori sa inšpirovali skutočnou historickou postavou Indiánky z americkej Virgínie. No ide o adaptáciu, ktorá sa spomedzi všetkých stala vari najznámejšou.

Za historickými faktami však pokrivkáva. A nejde len o milé rozprávkové vsuvky typu hovoriaca vŕba. Jej príbeh bol v skutočnosti omnoho zložitejší.

V marci pred štyristo rokmi sa neskončil tým, že svojej láske zakývala na rozlúčku. Zomrela vtedy v Británii, kam odcestovala s úplne iným mužom.

Načítavam video...

Malá šibalka

Presný rok, v ktorom sa dievča narodilo, sa nezachoval. Odhaduje sa však, že to bolo niekedy okolo roku 1596.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri narodení dali dievčatku iné meno ako to, pod ktorým ju dnes poznáme - Matoaka. Pocahontas je len prezývka, ktorou ju volali pre jej povahu. Znamená „malá šibalka“.

Pri mnohých dielach, ktoré sa o dievčine neskôr napísali či nakrútili, môže človek nadobudnúť dojem, že ide o akúsi indiánsku princeznú, ktorá mala v kmeni špeciálne postavenie. Nuž, skutočne šlo o dcéru náčelníka Powhatana, ktorý viedol politickú alianciu asi tridsiatich kmeňov územia pobrežnej Virgínie. Mal však množstvo manželiek. A aj detí. Žiadne z nich sa v rozprávke nespomína a ani dôverné rozhovory s dcérou o matke nepôsobia, že šlo len o jednu z vyše desiatich žien, ktorých úlohou bolo jednoducho porodiť dieťa.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Krásna a nedisciplinovaná

„Keď vidím ten náhrdelník, myslím na tvoju matku,“ hovorí Powhatan v animovanom filme dcére a pozerá na šperk, ktorý dievča po mame zdedilo. „Celý kmeň si ju vážil pre jej múdrosť a silu. Keď vanie vietor, cítim, že je tu,“ pokračuje a divák nadobudne pocit, že jeho manželka mala, rovnako ako jeho dcéra, výnimočné miesto a že zahynula.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„V skutočnosti nie je po anglicky o matke Pocahotnas napísané vôbec nič,“ uvádza oficiálna stránka americkej vládnej agentúry National Park Service, teda služby, ktorá sa stará o prevádzku národných parkov.

„Niektorí historici sa domnievajú, že zomrela pri pôrode, takže Pocahotnas mala zrejme len nevlastných súrodencov. Tak či onak, Pocahontas vyrastala s nimi a so svojím otcom Powhatanom. A ak jej matka prežila, mohla po jej narodení slobodne vstúpiť do iného manželstva.“

Aj keď bola Pocahontas dcérou náčelníka, musela sa naučiť práce, ktoré ženy kmeňa bežne vykonávali - varila, sadila a zbierala tabak, chodila po vodu, vyrábala lôžka či taniere. Náčelník Powhatan si zakladal na tom, aby prácu vykonával každý člen kmeňa, Pocahontas nebola v tomto ohľade žiadnou výnimkou.

Historici však predsa len tvrdia, že sa od ostatných trochu odlišovala - údajne bola mimoriadne krásna, bystrá a živá, niektoré zdroje o nej hovoria až ako o „nedisciplinovanej“.

Žiadna romantika

Tak ako tisíckam virgínskych domorodcov aj Pocahontas sa zmenil život v roku 1607, keď na ich územie priplávala skupina asi sto britských námorníkov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu