SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

V čom bola sila výstavy o fašizme, ktorá trhla rekord

Slovenská národná galéria hlási rekord. Výstava o Slovenskom štáte Sen x skutočnosť pritiahla do sál doteraz najviac návštevníkov. Prečo bola taká úspešná?

Na výstavu Sen x skutočnosť prišlo 26 176 ľudí. (Zdroj: Martin Deko, SNG)

Niektorí pred ňou zatvárali oči, iní volali po návrate. Hovorilo sa o nej doma, v kaviarňach, diskutovalo na sociálnych sieťach.

Výstava Sen × skutočnosť v Slovenskej národnej galérii bola jej najnavštevovanejšou prehliadkou domáceho umenia v ostatných rokoch. Počas 129 dní ju navštívilo 26 176 ľudí.

„Opäť výborná výstava. Potešilo ma vidieť o 9.55 ľudí čakajúcich na vstup do SNG,“ napísal niekto do knihy návštev. No boli aj iné komentáre.

„Verní sebe svorne napred! Na stráž, roduverní Slováci,“ objavilo sa na papieri pár dní pred finisážou. Takéto reakcie sa podľa kurátorky Petry Hanákovej stupňovali hlavne ku koncu výstavy. Častejšie však boli pozitívne ohlasy.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Prečo bola výstava taká úspešná? Čo ľudí tak lákalo nazrieť do sál Esterházyho paláca?

Od vzniku Slovenského štátu ubehlo 78 rokov, no jeho obraz je čoraz viac nejednoznačný. Rozdeľoval spoločnosť počas svojej existencie a rozdeľuje ju dodnes. A táto rozporuplnosť bola hmatateľná už na prvý pohľad.

Projekt sa pripravoval dva roky a zdôrazňoval predovšetkým historický kontext a umenie a propagandu v rokoch 1939 až 1945. „Pomýliť sa na takomto type výstavy by bol politický akt, preto sme museli mať tému veľmi naštudovanú,“ vysvetľuje generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ktoré dobové dokumenty upútali návštevníkov najviac? Podľa kurátoriek výstavy a generálnej riaditeľky SNG to boli tieto.

1. Umenie v obývačkách

Začalo sa to slovami Jozefa Tisa v rozhlasovom prejave 14. marca 1939.

„Prestala už posledná príčina, ktorá nás Slovákov v nedávnej minulosti ešte delila. Samostatný slovenský štát je skutočnosťou. Prestanú teda hádky a nastane spoločná veľká radostná spolupráca všetkých na budovaní nového štátu.“

Obdobie medzi rokmi 1939 až 1945 bol veľmi plodný čas, avšak cena za to bola neadekvátna.

Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG

Prvá polovica obdobia Slovenského štátu bola charakteristická nadšením zo samostatnosti a optimizmom pri jeho budovaní. Vláda sa zamerala na sociálnu politiku a zaviedla benefity ako prídavky na nezaopatrené deti, začala stavať cesty a železnice a podporovala umenie. Tak sa dostalo bližšie k obyčajným ľuďom.

„Ako vzniká nová slovenská stredná trieda, aj na základe ´odsunutia´ iných, zrazu je viac úradníkov. Tí majú lepšie bývanie a predpokladá sa, že si v ňom zavesia niečo na stenu. Potreba umenia sa tak vytvárala aj zdola,“ opisuje Petra Hanáková.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu