SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Honba na Masaryka a jeho skutočného otca

Kým sa do kín dostal diskutovaný film o synovi Tomáša Garrigua Masaryka, Česi žili iným škandálom. Pátrali, či je otec národa synom cisára Františka Jozefa.

(Zdroj: TASR)

Mohol sa stať umeleckým zámočníkom alebo kováčskym majstrom. Oženiť sa a prežiť jednoduchý život predurčený generáciami svojich predkov.

Ibaže nadaný a vnímavý chlapec sa predvídateľnej životnej ceste celkom vyhol. Ako štrnásťročný už po pár mesiacoch z učňovských služieb zdupkal na štúdiá. Zo zovretia osudu sa vymkol a do dejín, ktorými by azda prešiel inak bez povšimnutia, štátotvorne zasiahol. Najstarší syn panského kočiša a kuchárky z Moravského Slovácka sa priam rozprávkovo vyšvihol až do prezidentského kresla. Čosi také sa zdalo zhola nemožné.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Fámy o skutočnom pôvode Tomáša Garrigua Masaryka, zakladateľa prvej Československej republiky, sa preto šírili odjakživa. Navyše, Masarykova matka Terézia Kropáčková bola od manžela Jozefa Masaryka o desať rokov staršia. Mala tridsaťšesť, keď sa vzali.

Od neobvykle mladšieho ženícha pochádzajúceho z chudobných roľníckych pomerov bola tiež o niečo viac nóbl. Ako píše František Emmert v Masarykovej biografii s názvom TGM: „Mala skôr mestské spôsoby a bola vzdelanejšia.“ Nerovný pár sa vzal 15. augusta 1849.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Syn Tomáš sa narodil 7. marca 1850, necelých sedem mesiacov po svadbe.

Či rodinným, či rodným pôvodom som Slovák.

T. G. Masaryk

Cisárska detektívka

Keďže známe životopisné fakty akosi nezapadajú do bežných dobových obyčajov, prisúdiť Masarykovi rozprávkový pôvod sa priam núka. I keď fáma, s ktorou v roku 2015 prišli autori David Glockner a Dušan Spáčil v knihe Cisárov prezident (Tajomstvo rodu Tomáša Garrigua Masaryka) nie je nová, opäť rozvírila hladinu vášní a domnienok. Dvojica publicistov z nej spravila hotovú detektívku. Napínavú a s troškou fantázie uveriteľnú.

Čitateľom predložili zdokumentované indície, podľa ktorých biologickým otcom Masaryka mohol byť jeho veličenstvo rakúsky cisár František Jozef I. K milostnej pletke medzi kuchárkou Teréziou a vtedy ešte len devätnásťročným Franzom údajne došlo na habsburgovskom zámočku v Hodoníne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Kmotrík

Ako sa aj cez známosti rodilo jeho podnikateľské impérium.


19. jún

Pomôcť môže železo aj horčík.


28. jún
Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 19 h
SkryťZatvoriť reklamu