SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Na vlastnej koži pocítite výbuch bomby aj hlad

Kde môžeme byť o desať rokov, keď bude virtuálna realita pre človeka taká samozrejmosť, akou sa stali mobily či tablety.

Virtuálna realita je taká autentická, že dokáže presvedčiť váš mozog, že ste niekde inde. (Zdroj: Fotolia)

Stojíte v rade na jedlo. Rad je dlhý, ľudia okolo sú nervózni a vtom sa neďaleko vás na zem zrúti človek. Cukrovkár, ktorý nedostal včas jedlo a má nízku hladinu cukru, dostane záchvat. Trasie sa na zemi.

„Veľa ľudí po premietnutí tohto filmu vo virtuálnej realite plakalo. Jedna žena mi povedala, že bola veľmi frustrovaná, lebo hoci sa snažila, tomu mužovi nedokázala pomôcť,“ opisuje na prednáške TedTalk Nonny de la Peña, ktorú prezývajú krstnou mamou virtuálnej reality.

Prvý film – dokument – vo virtuálnej realite Hlad v Los Angeles (Hunger in L. A.) z roku 2012 túto novinárku definitívne presvedčil, že virtuálna realita dokáže niečo, čo bežné spravodajstvo umožňuje len v malej miere – vzbudiť empatiu.

Diváci, ktorí si nasadia špeciálne okuliare, sú totiž priamo uprostred diania, uprostred niečoho, čo normálne vidia len v televíznych správach a majú podobné pocity, akoby sa to dialo naozaj im. Zažívajú na vlastnej koži osudy ľudí, ktorí od nich môžu byť fyzicky aj duševne vzdialení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Keď stojíte v Sýrii na ulici a vybuchne vedľa vás bomba, porozumiete ťažkej situácii sýrskych utečencov,“ hovorí de la Peña pre blog technologickej spoločnosti Arkenea.

Zdieľanie zážitkov v 3D

Hoci aj iné médiá vás dokážu pohltiť – či už skvelý film v kine, alebo dobrá kniha, virtuálna realita dokáže presvedčiť vašu hlavu, že ste niekde inde.

Je to preto, lebo pri vnímaní sveta sa spoliehame hlavne na oči. „Mozog vníma asi osemdesiat percent informácií z okolitého sveta vizuálne. Keď je prístroj (pozn. red. okuliare na virtuálnu realitu) dobre nakalibrovaný, prostredie nemá koniec, môžeme ľubovoľne otáčať hlavou a pohybovať sa jedna k jednej ako v skutočnom svete, vtedy je ilúzia taká dokonalá, že oklame mozog,“ hovorí Jakub Remiar, doktorand na Katedre psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave, ktorý je zároveň vývojárom hier v Pixel Federation.

Vysvetľuje, že vo virtuálnej realite sa aktivujú podobné procesy v mozgu ako pri prežívaní reálnej situácie. „Pri úzkosti sa nám tiež začnú potiť nohy, ruky, zvýši sa nám tep,“ dopĺňa.

Remiar sa venuje kyberpsychológii, konkrétne sociálnej interakcii vo virtuálnej realite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stačí pohľad človeka a tri záchytné body, napríklad dve gestikulujúce ruky a hlava a ľudia začnú nereálne osoby obchádzať, zachovávať ich intímnu zónu.

Jakub Remiar, psychológ a vývojár

Je zaujímavé, ako málo stačí, aby začal človek mať pocit, že digitálne vytvorená 3D osoba je reálna.

„Stačí vám pohľad človeka a tri záchytné body, napríklad dve gestikulujúce ruky a hlava. Pri experimentoch, ktoré som robil, ľudia začali nereálne osoby obchádzať, zachovávali ich intímnu zónu,“ opisuje Remiar. „Časom dospejeme do bodu, že nebudeme vedieť rozlíšiť avatara od reálneho človeka,“ myslí si.

Prečítajte si tiež: Ilúzia dokáže zmeniť váš názor Čítajte 

V Japonsku už existuje fenomén mužov s virtuálnymi partnerkami a virtuálnej realite sa darí aj v pornopriemysle. A to nie je práve najlepšia správa.

„Kritici sa boja, že ak sa budeme venovať novej technológii namiesto toho, aby sme sa medzi sebou rozprávali, bude nás to izolovať. Ľudia sú však vo svojej podstate sociálne tvory. Preto si myslím, že ak nám technológia v skutočnosti nepomáha lepšie porozumieť jeden druhému, neuspeje,“ odpovedal na obavy šéf Facebooku Mark Zuckerberg v rozhovore pre nemecké noviny Die Welt am Sonntag. Keby technológii neveril, nekúpil by v roku 2012 start-up výrobcu okuliarov na virtuálnu realitu Oculus Rift za dve miliardy dolárov.

Facebook, ktorý tieto okuliare vlastní, už vlani v októbri predstavil prvú verziu virtuálnej sociálnej siete. Experti v nej vidia veľký potenciál – mohli by ste zdieľať zážitky v 3D, pracovať v jednej virtuálnej kancelárii so zahraničnými spolupracovníkmi či zatancovať si s človekom, ktorý je tisícky kilometrov vzdialený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Virtuálne liečenie

Virtuálnu realitu vyhľadávajú aj piloti a chirurgovia. Trénujú v nej kritické situácie a nemusia sa báť rizika, čo sa stane, ak sa nerozhodnú správne. Sú potom lepšie pripravení aj na reálne situácie, ktoré nemali šancu zažiť v praxi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


1 h
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj so šéfom OSN Antoniom Guterresom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu