SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Prečo architekt milionárov postavil obyčajný dom

Vytvoril extravagantné a veľkolepé stavby, no naozajstnou výzvou pre Franka Lloyda Wrighta sa stalo bývanie pre obyčajných smrteľníkov.

Stopy Wrightových revolučných ideí, ktoré pred osemdesiatimi rokmi priniesli moderný, účelný, cenovo dostupný a pritom elegantný dom ako je Usonian projektovaný pre Herberta Jacobsa (na obrázku), nájdeme dnes v mnohých prímestských bungalovoch. (Zdroj: savewright.com)

Už desaťročia čakal Frank Lloyd Wright na podobnú zákazku, no nikto za ním s čímsi takým ešte neprišiel.

Postavil dych vyrážajúci dom Fallingwater, začlenený do prírody ponad rieku, ako aj hotel v Japonsku, ktorý odolal zemetraseniu. Bol architektom milionárov, dôležitých biznismenov a celebrít. Vymykal sa dobovým šablónam, bol misionárom organickej architektúry.

No keď za ním v roku 1936 prišiel novinár Herbert Jacobs so svoju ženou a malou dcérkou, dostal ponuku, ktorá ho skutočne prekvapila.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Jacobs si trúfol na čosi nečakané. Chcel, aby mu postavil dom len za päťtisíc dolárov (dnešných približne 80-tisíc eur). Wright mal vtedy 67 rokov a vyslúžil si prezývku guru modernej architektúry. Mohol si vyberať, akým dielom ohúri tentoraz. Čo spravil? Nielenže rodinu nevysmial a ponukou nepohrdol, ale naopak, prijal ju ako výzvu.

Manželia v knihe Building with Frank Lloyd Wright: An Illustrated Memoir spomínajú, že myšlienkou vytvoriť dostupné a súčasne elegantné a účelné bývanie pre strednú vrstvu sa zaoberal už veľmi dlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Príbeh prvého domu typu „usonian“, ktorý sa neskôr stal prototypom modernej environmentálnej architektúry, sa začal písať práve stavbou domu Jacobsovcov.

Mestá ako miesta na bývanie boli na život človeka vhodné v stredoveku. V ére automobilov, telefónov a rýchlej verejnej dopravy sú prekonané.“

Frank Lloyd Wright, architekt

Usonian - spása demokracie

Pojem usonian vznikol zo vzletných Wrightových predstáv o novej americkej architektúre. Podľa jeho snov by sa mala naprieč Spojenými štátmi rešpektovať rovnako rázovitosť krajiny, do ktorej je vsadená, ako aj ľudí, ktorí v nej bývajú. Videl v nej spásu celej americkej demokracie.

Veril totiž, že dizajn dokáže meniť svet a domy, v ktorých ľudia žijú, pôsobia na ich životy oveľa viac než čokoľvek iné. Bol presvedčený, že vplývajú na ich každodenné návyky, myslenie aj medziľudské vzťahy. Priestor, ktorý ľudia obývajú, môže podľa neho ovplyvniť dokonca aj to, akú počúvajú hudbu, ako sa spolu zhovárajú a čo si obliekajú.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu