SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ján Benčík: Najhoršie sú vyhrážky osôb, ktoré majú skúsenosti z bojov

Kotlebova ĽSNS nie je hodná stať sa celospoločensky akceptovateľnou stranou, hovorí Ján Benčík.

Ján Benčík. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Mnohí ľudia nedokážu pochopiť, že tí, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov, nie sú záchrancami, ale iba ďalším a ešte väčším problémom, hovorí bloger a aktivista Ján Benčík, ktorý sa venuje odhaľovaniu neonacistov a extrémistov. Naposledy upozornil na slovenského pozorovateľa OBSE Martina Guttena, ktorý následne musel zo zahraničnej misie odísť a o ktorého sa zaujíma už polícia.

Autor: Zuzana Petková / Trend

Prečo ste sa začali venovať fašistom na internete?

"Pretože nesúhlasím s ich ideológiou, ich videním sveta, ich programom a považujem ich za potenciálne nebezpečných.

Žil som viac ako štyridsať rokov v nedemokratickom, totalitnom režime.

Nechcem dožiť posledné roky svojho života v nejakom podobnom, len inak sfarbenom. Nechcem, aby v takom režime žili moji synovia a vnuci. Nestačili nám roky 1939 až 1945 a 1948 až 1989?"

Ako funguje napríklad komunita okolo Mariana Kotlebu, ako medzi sebou jej členovia šíria informácie?

"Okrem osobných profilov má spravidla každá okresná a krajská organizácia strany svoju facebookovú stránku a existuje množstvo fanúšikovských, podporných, špecializovaných stránok a diskusných skupín, kde sa členovia a sympatizanti aktívne virtuálne stretávajú.

Samozrejme, je tu aj osobný kontakt na mítingoch, spoločných akciách. Sú aktívni aj na športových podujatiach, jarmokoch, púťach, grilovačkách, pri varení gulášu či kapustnice, pri spoločnej turistike."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Majú celkom slušnú kampaň, ktorá zrejme nie je nákladná. Ako to dosiahli?

"Zásadne všade nosia stranícke tričká, mikiny, zástavy a takýmto spôsobom sa verejne identifikujú. Dokonca aj keď idú darovať krv či obdarovať tých, ktorí pomoc z nejakých dôvodov potrebujú.

To je, samozrejme, aktivita hodná úcty, ale znehodnotia to okatým pretŕčaním sa v straníckych tričkách a fotografiami so zástavou či šekom s logom strany. Nepôsobí to potom ako úprimná snaha pomôcť, ale skôr ako zneužívanie ľudí na nevhodnú propagáciu svojej strany."

Na ktorej sociálnej sieti, prípadne stránke sú najaktívnejší?

"Najviac ich vidno na Facebooku, majú síce videá na YouTube, ale aj tie šíria hlavne prostredníctvom sociálnej siete. Na Facebooku existuje stránka Marťan z Kuchajdy, ktorá ponúka každú faktickú poznámku či vystúpenie poslanca ĽSNS v parlamente, stiahnutú zo stránky Národnej rady SR a spracovanú s úvodným titulkom vo forme samostatného videa.

Tieto videá potom s patričným komentárom zdieľajú stránky okresných a krajských organizácií či členovia a priaznivci ĽSNS.

Ich stranícke stránky dostali po voľbách postupne jednotný dizajn a zväčša šíria viac-menej tie isté materiály propagujúce aktivity vedenia a poslancov strany s výnimkami aktivít lokálneho významu. Je to veľmi monotónne a nenápadité, často sa vyskytuje gýč z fanúšikovskej produkcie, dookola sa omieľa pozdrav „Na stráž!“. Im to však očividne stačí a pomáha im to stmeľovať ich komunitu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sám vravíte, že nie sú veľmi nápadití. Čím teda oslovujú mladú generáciu?

"Najmä svojím radikalizmom. Mladí ľudia sa cítia, prirodzene, v opozícii ku generácii svojich rodičov.

Majú tendenciu vidieť v minulosti či prítomnosti skôr negatíva a pociťujú intenzívnu túžbu robiť všetko inak a, samozrejme, lepšie. Je to prirodzené a svojím spôsobom to ľudstvo posúva vo vývoji. Najmä pokiaľ je dravá energia mladých orientovaná správnym smerom.

Revolučnosť, ktorá nie je vždy na škodu, však niekedy časť z nich vedie aj k podpore ľudí, hnutí, strán, ktoré sa síce radikálne vymedzujú voči establišmentu, voči tomu, čo nazývajú systémom, voči pomerom, ktoré objektívne nie sú dobré, pričom však tieto subjekty nemajú reálne riešenia existujúcich problémov a majú jasnú tendenciu k totalitarizmu."

Sú populárnejší medzi mladými ľuďmi ako u strednej a staršej generácie?

"Ich podpora je myslím značná aj u strednej a staršej generácie. U starších je to ovplyvnené nostalgiou za obdobím vojnovej Slovenskej republiky, s ktorým sme sa doposiaľ so cťou nevyrovnali, k odkazu, ku ktorému sa ĽSNS nepokryte hlási.

U časti veriacich katolíkov stále rezonuje adorácia prezidenta Jozefa Tisa neustále prítomná v straníckej propagande. Mladých a jednoduchšie silácke typy oslovujú predovšetkým razantnou rétorikou a sľubmi, ako tu urobia poriadok a zatočia so všetkými, ktorí sú podľa nich vinní za súčasný stav štátu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čím to je, že na Slovensku vzrástla podpora extrémizmu?

"Podpora radikálnych myšlienok existuje v každej krajine a inklinuje k nim stabilné určité percento populácie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu