SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

V škole sa nudila, dnes zbiera úspechy na olympiádach. V informatike

Paulína Smolárová by sa rada venovala počítačovým hrám alebo umelej inteligencii.

Na Stredoeurópskej olympiáde v informatike v Rumunsku bola jediné dievča. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Paulína Smolárová píše básne a pred štyrmi rokmi sa naučila programovať. Dnes žne úspechy na medzinárodných programátorských súťažiach, kde valcuje chlapčenskú konkurenciu.

Len v tomto školskom roku má už za sebou dve veľké medzinárodné súťaže. Z ruskej Kazane si priniesla bronz. Z olympiády, na ktorej sa zúčastnilo 300 súťažiacich, z toho osem dievčat.

Väčší význam však prikladá bronzu zo stredoeurópskej súťaže v Rumunsku, kde je podľa nej väčšia konkurencia. „Tam som bola jediné dievča,“ konštatuje šestnásťročná Paulína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už len skromne dodá, že spomedzi študentov z Česka a Slovenska dosiahla najlepší výsledok.

Prečítajte si tiež: Prešporský Paganini miluje lego a futbal. Malému virtuózovi tlieskali aj v Moskve Čítajte 

Cesta šestnásťročnej tínedžerky k programovaniu nebola úplne krátka a jednoduchá. Pochádza z dvojtisícovej oravskej obce Lokca pri Námestove, kde začala chodiť aj do základnej školy.

To však už dávno vedela čítať, písať aj počítať. „V prvej triede som si sama vynašla záporné čísla. Neskôr, keď som mala šesť-sedem rokov, ma veľmi fascinovalo delenie mnohociferných čísel,“ spomína Paulína.

V škole to nešlo úplne hladko. V druhej triede Paulíne diagnostikovali nadanie, krátko na to zistili, že má dysgrafiu a aj Aspergerov syndróm. Ide o ľahšiu formu autizmu, ktorá sa u mnohých detí prejavuje okrem iného intenzívnym záujmom o niektorú oblasť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu