SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Hrá hokej, páli z tanku, je dobrý v taktike. Mladík zo Žiliny chce byť veľmajster

Pätnásťročný Jerguš Pecháč zo Žiliny je najmladším hráčom v slovenskej šachovej špičke.

Za šachovnicou má Jerguš Pecháč má smelé vízie. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Najlepším šachistom sveta je momentálne nórsky fenomén Magnus Carlsen. Mladík Jerguš Pecháč zo Žiliny už proti nemu hral. Hoci, zatiaľ ešte nie zoči-voči.

„Nie som veľký rečník,“ ospravedlňuje sa hneď na úvod pätnásťročný Jerguš Pecháč. Slová pri napĺňaní svojej hráčskej vášne ani nepotrebuje. Iba hlavu a ruky, ktorými posúva figúrky. Jerguš Pecháč je totiž najväčším klenotom šachového oddielu Mladosť v Žiline.

Prečítajte si tiež: V škole sa nudila, dnes zbiera úspechy na olympiádach. V informatike Čítajte 

Tatami ustúpilo šachovnici

Šach v detstve súperil s džudom. Päťročný Jerguš sa musel rozhodnúť – kimono alebo figúrky? „V džude som dokonca získal na nejakej súťaži medailu za druhé miesto, ale zvolil som si šach,“ vysvetľuje.


Ku hre, ktorá sa pýši prívlastkom kráľovská, ho priviedol otec. Keď ho syn prvýkrát zdolal, usúdil, že na ťahanie šachových figúrok má zrejme talent a zaviedol Jerguša k šachistom do Centra voľného času, kde tínedžer dodnes pravidelne trénuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okrem živých partií si cibrí talent najmä na internete. „Šach má tri základné časti - otvorenie, strednú hra a koncovku. Musíte ovládať taktiku hry, stratégiu. To všetko sa dá vďaka špeciálnym programom na internete trénovať,“ vysvetľuje Jerguš.

Denne trávi na šachových internetových stránkach priemerne štyri hodiny. K spestreniu prípravy patria aj online šachové partie proti ďalším podobným nadšencom z celého sveta. Súperov žrebuje počítač.

Tak sa stalo, že si pred tromi mesiacmi Jerguš Pecháč zahral aj proti aktuálnemu majstrovi sveta a svetovej jednotke Magnusovi Carlsenovi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu