SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Pozrite si príbehy najkrajších stromov Európy

V súťaži o strom roka má Slovensko takmer tristoročný platan, ktorý je koreňmi zviazaný s chorľavým bratom. Hlasovať sa dá do konca februára.

Ilustračné foto. (Zdroj: R)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niekto by si povedal, že je to obdoba súťaže Miss pre stromy. Ten, ktorý má najkošatejšiu korunu, či ktorý je najkrajšie odfotený, musí vyhrať.

V súťaži Európsky strom roka však nemá v prvom rade rozhodovať krása alebo vek stromov, ale ich príbeh.

Slovensko zastupuje najväčší platan v Budatínskom parku, ktorého príbeh je nezlučiteľne spojený s príbehom platanu vedľa neho. Už 270 rokov rastú spolu ako bratia, no pritom sú odlišní. Hneď vedľa zdravého 27-metrového stromu rastie menší, chorľavý a bútľavý. Koreňmi sú však podobne ako ľudia v rodinách neoddeliteľne previazaní.

Za slovenský strom roka 2016 ho vybrala verejnosť v ankete Nadácie Ekopolis. Rastie v zámockom parku, ktorý bol založený za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745 a ktorého hlavným záhradníkom bol Ján František Roder zo Sliezska.

„Minulý rok v ankete Európsky strom roka skončila hruška z Bošáce na treťom mieste s počtom hlasov vyše 29-tisíc. Veríme, že tento rok bude za slovenského zástupcu hlasovať ešte viac fanúšikov,“ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis, ktorá organizovala národné kolo súťaže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do konca februára môže verejnosť hlasovať za európsky strom s najlepším príbehom na stránke. Zmyslom súťaže, v ktorej je tento rok šestnásť stromov zo šestnástich krajín, je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo, ktoré by sme si mali vážiť a chrániť ho. Na víťazný strom čaká finančná odmena určená na odborné ošetrenie alebo výsadbu stromov v jeho okolí.

Pri poslednom sčítaní hlasov v polovici februára bol slovenský strom na jedenástom mieste. Rebríček viedla česká lipa nasledovaná britským dubom.

Slovensko je podľa publikácie Stromy od P. Hanzela a K. Ondrejku v Európe nadpriemerne lesnatou krajinou bohatou na množstvo stromov. „Stromy sú vďaka prírodným podmienkam, ale aj starostlivosti viacerých ľudských generácií v krajine rozptýlené na najrozmanitejších miestach. Rastú ako neoddeliteľná súčasť poľnohospodárskej alebo lesnej krajiny, ale aj ako súčasť ľudských obydlí, historických záhrad či parkov,“ píšu autori v knihe.

Platan je typickým zástupcom Slovenska: patrí spolu s lipami, dubmi a gaštanmi medzi najrozšírenejšie aj najstaršie stromy na našom území. Na Slovensku je doteraz evidovaných vyše šesťsto pamätných stromov, ktoré dokumentujú významné udalosti či pripomínajú dôležité osobnosti. Vyše tisícky stromov patrí do kategórie chránených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za najvyšší strom na Slovensku sa považuje päťdesiatmetrový sekvojovec mamutí v parku v Cíferi. Najstaršou je sedemstoročná bojnická lipa v areáli Bojnického zámku.

Táborili pod ňou Žižka aj Komenský

Zmenili preň trasu obchvatu

Hollywoodsky strom Robina Hooda

Prežil cyklóny aj výbuch sopky

Za vojny bol útočiskom židovskej rodiny

Školská preliezačka

Prírodná učebňa pre deti

Kostra napoleonského vojaka v kmeni

Prechádzala sa pod ním kráľovná

Hájik kňaza, ktorý zachraňoval Židov

Rusalkin dub stál v ceste výstavbe

Mohutný strom uprostred metropoly

Zažila porážku francúzskych vojsk

Najväčšia borovica v údolí

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu