SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako si nájsť skvelý džob

Firmy ponúkajú zhruba 30-tisíc voľných miest. Nezamestnanosť sa blíži k minimu. Ako si však nájsť ten „správny“ džob?

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Autor: Tomáš Nejedlý / Trend

Dnes takmer každý hľadá prácu nielen pre peniaze, ale takú, ktorá dáva hlbší zmysel, to predtým nebolo také časté, hovorí kariérna poradkyňa Ivana Brutenič.

Manažéri, ktorí roky pracovali pre korporácie, zakladajú vlastné firmy, start-upy, kaviarničky a kvetinárstva, hľadajú naplnenie života a sebarealizáciu v neziskových organizáciách tretieho sektora.

Mladí ľudia z generácie Y a Z, ktorí nastupujú na trh práce, sú oveľa náročnejší v očakávaniach, pokiaľ ide o zmysel vykonávanej práce, než tie predchádzajúce.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Najviac uchádzačom o novú prácu nahráva ekononomický rast. Počet otvorených pracovných miest je väčší než záujemcov

Otvorený svet bez zásadných bariér a spojený sieťou a modernými technológiami nám v tomto smere priniesli netušené možnosti. Internet umožňuje pracovať pre firmy hoci na opačnej pologuli, takmer celý svet rozpráva jednou rečou a moderné technológie prinášajú nové pracovné možnosti.

V Thajsku žijú Slováci, ktorí si tam popri práci grafikov, affiliate marketérov či programátorov vychutnávajú teplé počasie a slanú vôňu blízkeho oceánu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fotografka Diana Mráziková vymenila istoty trvalého pracovného pomeru na Slovensku za cestovanie po svete – v USA, Senegale či na Kube si našla pracovné projekty, v ktorých mohla zúročiť svoju vášeň pre fotografiu.

„Zatiaľ musím brať aj iné zákazky, aby som mohla financovať osobné projekty. Ale keď nemám čas na vlastnú tvorbu, cítim, že ma to ubíja,“ hovorí Diana. Ciest a možností pre ľudí, ktorí nad svojím životom premýšľajú, pribúda.

Cesta za šťastím

„Vyštudoval som masmédiá, po škole som robil redaktora v lifestyle magazínoch, ale postupne som zistil, že zle znášam stres. Bol som uštvaný z uzávierok, z hektického tempa médií. Chcel som pred týmto životom ujsť do Londýna a pár rokov tam pracovať na pol plynu, hoci ako barman,“ hovorí Richard Rychtarech, dnes autor troch úspešných románov.

Deň pred odletom sa náhodou dostal k ponuke robiť opatrovateľa v Rakúsku.

„Môj život sa zásadne zmenil, dva týždne v mesiaci sa starám o cisterciánskych kňazov v kláštore. Mám pocit užitočnosti, ktorý som v bulvári nemal, mám dostatočný príjem na živobytie aj dosť času na to, aby som sa v pokoji venoval tomu, čo ma baví najviac – písaniu kníh,“ pochvaľuje si čerstvý štyridsiatnik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tri zmeny

Máme prepracované modely prispôsobené práve mileniálom.

Ivan Tomko, IBM

Skvelú prácu má dnes na dosah ruky čoraz viac ľudí aj na Slovensku. Okolnosti sú mimoriadne priaznivé. Najviac uchádzačom o novú prácu nahráva ekonomická konjunktúra.

Počet otvorených pracovných miest je výrazne väčší než počet záujemcov.

Po druhé, nástup mileniálov na trh práce prinútil firmy zlepšiť servis voči zamestnancom. Nové generácie častejšie než tie pred nimi menia prácu, očakávajú motivujúce prostredie a vedenie, majú vyššie nároky na možnosti osobného rastu.

Firmám, ktoré chcú zaujať mileniálov, preto neostáva iné, ako sa prispôsobiť a vyjsť v ústrety ich nárokom.

„Máme prepracované modely prispôsobené práve týmto generáciám. Napríklad očakávania rýchlych zmien, prípadne pracovných úspechov podporujeme možnosťami interných presunov a rozvojom v rôznych oblastiach,“ hovorí napríklad manažér náboru IBM Slovensko Ivan Tomko.

Pri hľadaní džobu šitého na mieru talentu a očakávaniam tak dnes uchádzačom systematicky pomáhajú aj firemní odborníci na ľudské zdroje.

Do tretice

Množstvo informácií o firmách, platoch a pracovných podmienkach nikdy nebolo väčšie. Chcete si napísať zaujímavý životopis, pripraviť sa na pohovor a perfektne zvládnuť výberové konanie? Nech sa páči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Pred piatimi rokmi sme ponúkali CD Päť krokov k vysnívanej kariére, teraz je všetko na webe,“ spomína I. Brutenič.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


4 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


2 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu