SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ľudia začali budovať nebeské vrchy

Veľkolepé vežové stavby, ktorých počiatky siahajú do dejín dávnych Sumerov. Zikkuraty.

Veľký zikkurat v Ure. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Drahoslav Hulínek, Eva Hulínková-Ťuchová / Historická Revue

Z ikkuraty, napriek tomu, že majú veľmi podobný tvar ako staroveké pyramídy z povodia Nílu, spĺňali odlišnú funkciu. Ide o veľkolepé tehlové stavby, ktoré pomocou terasovitých plošín/stupňov a členených výstupkov so stenami smerom nahor vytvárajú vežovitú stavbu alebo budovu, podobnú pyramíde.

Ich tvar však v niektorých prípadoch môžeme prirovnať skôr k stavbám v Mezoamerike, ako je napríklad mayský chrám boha Kukulkána (tzv. Kukulkánova pyramída) v Chichen Itzá na Yucatánskom polostrove v dnešnom Mexiku.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Pochádza z poklasického mayského obdobia (909 – 1546). O nejakom ovplyvnení nemôže byť ani reč. Časový rozdiel medzi vznikom oboch druhov stavieb je možno aj tritisíc rokov.

Zikkurat bola vysoká chrámová veža s pravouhlým (štvorcovým, prípadne pozdĺžnym) alebo kruhovým pôdorysom. Vežovitú stavbu tohto druhu Mezopotámci nazývali aj „dom siedmich pásem“, „nebeský vrch“ a podobne. V prevažnej miere pozostávala z troch až siedmich terasovitých stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tie členili výstupkami a ústupkami so stenami smerom nahor. Na vrchole veže sa nachádzala malá svätyňa – tzv. horný chrám. Svätyňu natreli modrou farbou, alebo obložili modrými tehlami, prípadne použili lapis lazuli, dovážaný z priestoru dnešného Afganistanu.

Pravdepodobne slúžila ako miesto kultu, hvezdáreň alebo aj ako pozorovateľňa. Jej funkcia však doteraz nie je úplne jasná.

Niekedy sa v horných chrámoch nachádzalo lôžko, ktoré mohlo slúžiť na obrad posvätnej svadby medzi kňažkou a bohom, pri obrade zastúpeným kráľom. Tieto stupňovité vežovité stavby dosahovali výšku niekoľko desiatok metrov.

V častých prípadoch však výšku nedokážeme jednoznačne určiť, lebo sa zachovali iba prvé stupne. K jej presnejšiemu opisu napomôže až ďalšie bádanie. Na úpätí stupňovitej stavby sa nachádzal malý, tzv. dolný chrám, ktorý spolu so zikkuratom tvoril súčasť chrámového komplexu.

Výstavba

Po sumersky sa táto významná mezopotámska stupňovitá stavba nazývala Unir, čo v preklade znamená „vyčnievajúci“, „postavený do výšky“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Výraz zikkurat je akkadské slovo, pôvodne znelo sikurraratu alebo zikkurratu. Odvodzuje sa od slova zakáru, čo znamená „vyčnievať“, prípadne „týčiť sa“. Zikkuraty patrili medzi najzaujímavejšie a svojím spôsobom najdômyselnejšie tehlové stavby staroveku.

Sumeri v 3. tisícročí pred n. l. poznali možno najdokonalejšie metódy výroby a vypaľovania tehál. Tehla bola typickým stavebným materiálom Mezopotámie, ktorý dominoval od čias neolitu (10./9. tisícročie pred n. l.).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


4 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


2 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu