SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Najskôr nemocnica, potom výletná loď. Ruský Titanic sa potopil dvakrát

Sovietsky zväz sa ešte poriadne nespamätal z výbuchu štvrtého reaktora černobyľskej jadrovej elektrárne, keď krajinu postihlo ďalšie nešťastie.

Loď Admiral Nachimov. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V posledný augustový deň roku 1986 došlo v Čiernom mori k veľkému námornému nešťastiu. Neďaleko prístavu Novorossijsk sa potopil sovietsky parník SS Admirál Nachimov. Médiá ho nazvali ruským Titanckom.

Plávajúca nemocnica

Loď postavili ešte v roku 1925 v nemeckej lodenici Vegesack. Zaoceánsky parník pokrstili na Berlín III. Veľkolepá stosedemdesiatmetrová loď vozila viac než tisíc pasažierov na trase Brémy - New York trinásť rokov.

V roku 1938 ju však Hitlerov režim skonfiškoval a počas druhej svetovej vojny ju využíval ako jednu z ôsmich nemocničných lodí. Všetky označili písmenom abecedy, Berlín III dostal A.

Prečítajte si tiež: Žraloky trhali námorníkov na kusy. Potopenú loď nikto nehľadal Čítajte 

Na konci roku 1944 zatlačili sovietske vojská Wermacht do veľkej defenzívy. Vyťaženosť nemocničných lodí stúpala, museli zvážať čoraz viac ranených vojakov.

V januári 1945 parník Berlín III ako súčasť konvoja, ktorý viezol ranených vojakov a utekajúcich civilistov z východného Baltiku, narazil na plávajúcu mínu. Záchranná loď ho mala odtiahnuť do doku v nemeckom Kieli, no zastavila ho ďalšia mína a uviazol ponorený v plytkej vode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po vojne ešte pár rokov odpočíval, keď si ho v poľských vodách vyzdvihli Sovieti, opravili a v roku 1949 spustili opäť na more už pod menom Admirál Nachimov podľa ruského hrdinu z krymskej vojny.

Admirál Nachimov kotvil v ukrajinskej Odese, odkiaľ zvyčajne vyrážal na plavby do Turecka. Počas kubánskej raketovej krízy v roku 1962 dočasne opäť slúžil na vojenské účely, keď na Kubu zvážal technikov a vojenské jednotky.

Loď nazývali Pýchou Čierneho mora, no v roku 1986 ju už plánovali vyradiť a zlikvidovať. Pre staré veľkolepé zaoceánske parníky už nebolo miesto.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


7 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu