SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Minister Kažimír: Bašternák je škaredý príklad, ako sa dalo kradnúť

Minister financií zo Smeru vysvetľuje biznis s právnikom Piterkom, Brhelovou manželkou, Rehákom či Lukešom.

Minister financií Peter Kažimír. (Zdroj: SME -JOZEF JAKUBČO)

Autori: Xénia Makarová, Zuzana Petková / Trend

Vlajkovou loďou vášho ministerstva je boj proti daňovým únikom. Čo hovoríte na kauzu Bašternák?

Musím povedať, že ma tento prípad trápi hlavne kvôli tomu, že sa stal predmetom politického súboja a obrovského mediálneho záujmu. Našou povinnosťou je dať odpoveď na to, ako sa vyšetruje, ako koná Finančná správa a aké budú závery, lebo ide o dôveryhodnosť inštitúcií. Mám absolútny záujem na tom, aby sa tento prípad vyšetril.

To, čomu vy hovoríte prípad Bašternák, je veľmi škaredý príklad toho, ako sa dalo kradnúť na daniach v minulosti, keď neboli prijaté naše opatrenia. Pripomeniem napríklad obmedzenie platby v hotovosti. Aj táto kauza potvrdila, že to celé malo svoj zmysel, podobne ako kontrolný výkaz DPH, ktorý dáva dokopy všetky peňažné toky. Ak by sme takýto nástroj mali skôr, mohli sme viac počuť a vidieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kauzu Bašternák považujete za príklad podvodu. Doteraz ste ju veľmi nekomentovali. Nie je to nefér aj voči podnikateľom, od ktorých vyžadujete platenie daní?

Viac než štyri roky svojho politického a profesijného života som venoval zlepšeniu výberu daní a odvodov. Po tom, čo sa stalo v roku 2012, to bol jediný možný spôsob, ako pokračovať v konsolidácii. Museli sme urobiť zmenu doktríny štátu k plateniu daní. Vy máte schopnosť vidieť všetko cez prizmu jedného prípadu, ale na Finančnej správe sa toho urobilo veľa.

Podozrivé obchody s nehnuteľnosťami robil L. Bašternák až do vlaňajška. Nie je to zlý signál, že kontrola vratiek DPH nefunguje?

Časť médií a opozície si myslí, že každú stredu dostávam zalepenú obálku od Imreczeho, v ktorej mi oznamuje otvorené živé kauzy. Prisahám, že toto je čistá fantazmagória a nikdy by som nechcel žiť v krajine, kde by to takto malo fungovať.

Od roku 2012 som vždy veril na nezávislosť Finančnej správy. Nemám k dispozícii žiadny nástroj jej operatívneho riadenia. Miera mojej informovanosti o akýchkoľvek kauzách je minimálna. Nikdy som neovplyvňoval daňové konanie. Takisto som s podporou premiéra zastavil dovtedajšiu prax, že súčasťou koaličného delenia torty boli posty na daňových úradoch.

Poďme však naspäť ku kauze, Finančná správa nepochybila?

Finančná správa je plne profesionalizovaná inštitúcia, ktorá má ešte stále množstvo problémov. Vo svojich radoch má aj ľudí, ktorí robia pre druhú stranu, a pracujeme na tom, aby ich bolo čo najmenej. Kedysi bola jej inšpekcia útvarom, kde pracovalo zopár ľudí v sivých oblekoch a kontrolovali bezpečnosť pri práci. Dnes je to akčný tím, ktorí používa prostriedky ITP [odpočúvanie a iné technologické prostriedky, pozn. TREND], je to naša vnútorná polícia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Máme problémy s legislatívou, lebo ľudia pri nástupe do zamestnania musia súhlasiť s tým, že budú monitorovaní, no to chceme zmeniť, rovnako ako zákon o štátnej službe. Je kľúčové, aby sme vytvorili čo najlepšie podmienky na to, aby sme mohli efektívne vyberať dane. Potrebujeme spoluprácu Finančnej správy, prokuratúry a justície. A tá je historicky na najvyššej úrovni.

Nie je podozrivé, ak Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS) zistí možnú trestnú činnosť v prípade Bašternákovej firmy a keď polícia trestné oznámenie odmietne, KUFS ani nepodá sťažnosť?

Prvá vratka tohto podnikateľa bola ešte v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej vyše tri milióny eur bez kontroly. Druhá bola v roku 2012 a vzťahuje sa na našu vládu a bola kontrolovaná. Ak niekto vyniesol na svetlo sveta tento príbeh, tak to bola Finančná správa a KUFS. Potvrdíte mi to?

Áno, ale urobili tak ľudia, ktorí tam už nepracujú alebo boli presunutí na iné miesta, napríklad cez republiku na východoslovenskú hranicu, keďže KUFS krátko potom prešiel personálnym zemetrasením.

Doniesli to ľudia z KUFS a za prezidentovania Františka Imreczeho. To, že podanie polícia zastavila, je fakt. Je otázka, prečo nepodali proti tomu sťažnosť. Pýtal som sa, či niekedy predtým alebo potom nejaký protest podali, a odpoveď bola – nie. No Imrecze zmenil postupy, takže dnes už všetky sťažnosti musia ísť na inšpekciu a tá informuje prezidenta Finančnej správy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Povedali ste, že vyšetrovanie podvodu si vyžaduje súčinnosť s políciou. Ako tomu ľudia majú veriť v kauze Bašternák, keď polícia patrí pod rezort jeho známeho Roberta Kaliňáka?

Teraz hovoríte o mediálnom obvinení člena vlády, a to je otázka jeho možného vplyvu na procesy. V celom tom systéme je priveľa ľudí na to, aby mohla jedna osoba vypnúť alebo zapnúť gombík.

Ľudia ťažko uveria v nezávislosť polície v daňovej kauze L. Bašternáka potom, čo sa ukázalo, ako bol s týmto podnikateľom spojený minister vnútra. Keď sa v Smere diskutovalo o jeho odchode, aký ste mali názor?

To sú veci vnútrostraníckeho života, netýkajú sa už ani koaličného vládnutia. Ku Kaliňákovi vám poviem len toľko, že si myslím, pokiaľ má podporu koaličných partnerov, tak človeka s jeho históriou a zásluhami sa Smer dobrovoľne nevzdá. Posledný dôkaz máte z Prešova zo snemu strany, kde sa hlasovalo o miestach podpredsedov. To bol veľký test, išlo o tajné hlasovanie delegátov, ktorých som väčšinu osobne ani nepoznal.

Ani ak bude Smeru ďalej klesať podpora a váš boj proti daňovým únikom bude verejnosti na smiech?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu