SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Byť či nebyť študentom v Dánsku

V čom má krajina navrch a prečo sa v súčasnosti stáva takou častou voľbou mladých ľudí zo Slovenska?

VIA University College má v meste Horsens 2 fakulty, na ktorých študuje viac ako štyri tisíc študentov, výučba tam prebieha na 4 moderných kampusoch. (Zdroj: VIA University College)

Keď Zuzanu Hlávkovú po vypuknutí škandálu okolo slovenského predsedníctva v Európskej únii podporili zahraniční študenti podpísaním petície, pri takmer každom treťom mene svietilo ako miesto štúdia Dánsko. V čom má krajina navrch a prečo sa v súčasnosti stáva takou častou voľbou mladých ľudí zo Slovenska?

Iné zmýšľanie

Prístupová karta a dvadsaťštyrihodinový neobmedzený prístup do školy. Na čo by mi to bolo, čudoval by sa zrejme nejeden slovenský študent, keby mu niečo také ponúkla domáca univerzita. Dáni rozmýšľajú inak.

Kým u nás sa v noci zhasína a triedy, knižnice či študovne onemejú, na ich kampusoch býva rušno nepretržite. Doslova od rána do rána. Kopírky a tlačiarne pracujú nonstop, veľké stoly sú neprestajne obsadené skupinkami študentov, ktoré vypracúvajú zadané projekty, zatiaľ čo na pohovkách vedľa iní naberajú sily a nápady na ďalšie výzvy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V moderných priestoroch nechýba klavír či dataprojektor, na ktorom si študenti skúšajú prezentáciu projektov nanečisto, ešte predtým ako ich predstavia ostatným v triede. Ak niekoho navyše baví joga, rugby, hra na gitare alebo tréning v posilňovni, stačí požiadať o priestory a škola bez problémov vyhovie.

Hoci podobné výhody ponúka medzinárodným študentom väčšina západných univerzít, Dánsko ich láka ešte niečím iným. Za štúdium sa tam totiž neplatí.

Učia kriticky myslieť

„Dánsko ma očarilo, keď mi kamarát rozprával o ich systéme štúdia a takzvanom učení praxou. Vyučovanie je tam založené na písaní projektov a prác pre reálne firmy, riešia sa konkrétne problémy, teória je teda priamo uvádzaná do praxe a študent sa učí na základe modelových situácií,“ hovorí o skúsenosti so štúdiom v Dánsku 24-ročná Andrea Dzúriková, ktorá na VIA University College v mestečku Horsens vyštudovala bakalára v odbore medzinárodný obchod a marketingový manažment.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Učitelia sa namiesto výkladu snažia viesť so študentmi dialóg. „Vypočujú si ich názor k téme, a potom im vysvetlia, aké výhody alebo nevýhody ich nápady majú. Snažia sa donútiť študentov kriticky myslieť a obhajovať si svoje myšlienky,“ pochvaľuje si dánsky systém vyučovania aj Trenčan Jakub Vlčák z rovnakej univerzity, ktorý sa naopak rozhodol pre technický smer..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tím medzinárodných študentov, medzi ktorými bol aj Slovák, dokonca na jednej zo škôl pracoval na stavbe ekodomu, ktorý vyrába vlastnú elektrinu, pitnú vodu a čiastočne aj jedlo využitím recyklovaných a ľahko dostupných materiálov. Dostali na to od mesta pozemok aj finančnú podporu.

„Štúdium v Dánsku je špecifické tým, že tam nejde iba o teoretickú rovinu, študenti od prvého dňa vedia, prečo a čo sa učia, vedia, ako môžu so znalosťami naložiť, kde ich využijú a kde sa potom môžu uchádzať o zamestnanie, keďže už počas štúdia veľmi dobre funguje prepojenie s potenciálnymi zamestnávateľmi,“ vyratúva výhody štúdia v Dánsku riaditeľka agentúry InterStudy Mária Kovácsová.

Práca v tímoch

Cieľom projektov je pritom vždy prísť s novým, neošúchaným nápadom alebo zmysluplnou inováciou niečoho existujúceho, kopírovanie cudzích myšlienok nemá miesto.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu