SME

Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Aký bol rok 2016? Pozrite si veľkú interaktívnu galériu

Po roku 2016 sa zmení americký prezident aj počet členských štátov Európskej únie.

Končí sa rok, keď americké prezidentské voľby vyhral miliardár a televízna celebrita, ktorej voliči uverili, že práve ona rozumie ich problémom. Najmocnejším mužom sveta sa Donald Trump stane aj napriek tomu, že v prezidentských voľbách dostal o približne tri milióny hlasov menej ako jeho súperka.

V Európe zas britskí voliči rozhodli o odchode z Európskej únie bez toho, aby aspoň lídri kampane za odchod mali predstavu, ako by ten odchod mal vlastne vyzerať. A tak si Brusel zvyká na situáciu, že vôbec prvýkrát stráca člena. No aspoň pre ďalších desať štátov je Únia natoľko lákavá, že by ju radi rozšírili.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

V Sýrii zabíjali ruské a vládne bomby, v Európe teroristické útoky, ktoré si možno práve v Sýrii naplánoval Islamský štát. Kým pred rokom globalizáciu vojny pripomenulo milión utečencov prúdiacich na starý kontinent zo Sýrie, Afganistanu či Iraku, teraz to bola séria teroristických útokov. Paríž z novembra 2015 bol len začiatkom.

NATO síce svojho člena nestratilo, no dôveru v Turecko a jeho demokratické zriadenie stráca čoraz viac. Prezident Recep Tayyip Erdogan prežil pokus o prevrat a „druhé“ získanie moci si užíva naplno – na úkor desiatok tisíc vyhodených ľudí a Kurdov, ktorí sa stali obeťou odvetných opatrení.

Pomedzi to sa odohrávali bežné príbehy bežných ľudí, pre ktorých je veľká politika len kulisou. Ľudí, ktorých môže tešiť aspoň to, že stále žijeme v najbezpečnejšej éra ľudstva. Aj keď oni ten pocit často nemajú.

Autori fotografií: TASR/AP, SITA/AP

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Utečenecká kríza vo svete

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Už ste čítali?