SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Zase ponožky? Nepodceňujte ich

Kým sa stali nudným darčekom pod stromček prešli zaujímavým vývojom.

Jedny z najstarších ponožiek. Našli sa v egyptských koptských hrobkách a uštrikované boli v rozmedzí rokov 250 až 420 nášho letopočtu. Vystavené sú vo Victoria and Albert Museum v Londýne. (Zdroj: V&A)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

História ukazuje, že keď si naši českí susedia obúvajú ponožky do sandálov, nepodliehajú nevkusu, možno len nasledujú tisícročné tradície.

Obľubovali ich najmä muži, dlho dokonca patrili výhradne do mužského šatníka. Nie je teda dôvod, aby sa z nich netešili aj teraz pod stromčekom.

Už nie sú vyrobené zo srsti zvierat, ani sa neupevňujú ako podväzkový pás. Tak prečo nie?

„Obuj si sandále vyrobené z pevnej hovädzej kože a na chodidlá si natiahni piloi,“ tak radil Hesiodos, grécky básnik a filozof, vo svojej náučnej básni Práce a dni mladšiemu bratovi Persisovi.

Rád ho poučoval, a nám sa vďaka tomu zachovala prvá zmienka o ponožkách v dejinách. Pochádza z 8. storočia pred naším letopočtom, Hesiodos bol mladším Homérovým súčasníkom a zároveň jeho obdivovateľom.

Slovom 'piloi' označovali Gréci tkaninu z vlny a zvieracej srsti, ktorú používali ako mäkkú a teplú výstelku do sandálov. Nosili ju veľmi radi a historici predpokladajú, že rovnako ako dnešný človek sa pred vstupom do domu vyzuli a chodili len v piloi, čiže ponožkách.

Mami, pošli ponožky, písali rímski legionári

Gréci neboli jediní, ktorí nosili ponožky do sandálov. Archeologické nálezy z okolia Hadriánovho valu v oblasti Vindolanda v severnom Anglicku dokazujú, že rímski vojaci, ktorí strážili severnú hranicu Rímskej ríše, sa v tunajšom podnebí necítili práve najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na korešpondenčnej tabuľke z prelomu prvého a druhého storočia sa niekoľkokrát opakuje „pošlite ponožky“, na druhej, ktorú z teplého Talianska poslala starostlivá matka alebo manželka, sa píše: „Posielam... ponožky, dvoje sandálov a dvoje spodiek.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu