SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Mučivý príbeh prvej blahoslavenej Slovenky

Narodila sa na Vianoce pred sto rokmi, počas života bola odsúdená za velezradu a mučili ju komunisti. Sestra Zdenka Schellingová aj napriek tomu vedela odpúšťať.

v Krivej na Orave sa pred 100 rokmi 24.decembra 1916 narodila Cecília - prvá blahoslavená Slovenka - Sr. Zdenka Schelingová. (Zdroj: Archív milosrdných sestier Svätého kríža)

Zatkli ju. Nemocničné izby, kde ako rehoľná sestra opatrovala kňazov, ktorí boli politickými väzňami, musela zrazu vymeniť za celu, z akej k nej prichádzali jej pacienti.

Na rovnaké surové zaobchádzanie tam nečakala dlho. Kopance striedala kaďa so studenou vodou, v ktorej jej veľká noha tlačila na prsia a dlhé sekundy opakovane odopierala kyslík.

Nahá, mokrá a vyslabnutá netušila, či sa dožije rána, ktoré malo pre ňu prichystané ďalšie rany. Škripec, šľahanie obuškami a neľútostné vypočúvanie. Celá akcia slúžila ako pasca, ktorú na sestru Zdenku Schellingovú pripravila v päťdesiatych rokoch Štátna bezpečnosť a nastupujúci ateistický režim. Z jej osudu mrazí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Začiatok konca

Príbehov o zrade, zastrašovaní a vykonštruovaných politických procesoch boli päťdesiate roky plné. Zlikvidovať rehole a vykoreniť v ľuďoch vieru bol v tej dobe hlavný cieľ vládnucej moci.

Jednou z početných obetí novonastoleného režimu bola aj rehoľná sestra Zdenka, nesmierne obetavá a láskavá sestra - iba tak o nej hovorievali jej pacienti a ľudia, ktorí ju poznali.

Túžba pomáhať iným v nej bola zakorenená odmalička, sama vyrastala s desiatimi súrodencami v skromných pomeroch oravskej dediny Krivá. Keď ako trinásťročná spoznala prácu rehoľníčok z Kongregácie milosrdných sestier sv. Kríža, rozhodnutie vstúpiť medzi ne do kláštora bolo pre ňu prirodzenou voľbou.

Občianske meno Cecília nahradila rehoľným Zdenka a po absolvovaní ošetrovateľskej školy začala pracovať v nemocnici v Humennom. V roku 1942 sa dostala do štátnej nemocnice v Bratislave, kde sa neskôr uchytila na röntgenologickom oddelení.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


8 h
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h
SkryťZatvoriť reklamu