SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Sagan je výnimočný aj na známke

Rok 2016 priniesol Slovákom nezvyčajnú poštovú známku. Nie je na nej historická osobnosť, ale športová hviezda Peter Sagan.

„Je to pre mňa česť, že môžem mať známku. Nikdy som nad tým nerozmýšľal. Ponuka prišla nečakane minulý rok a som veľmi rád, že výťažok zo známky pôjde deťom v cyklistickej Akadémii Žilina. Je to super, že sa takto dá pomôcť aj mládeži,“ povedal Sagan k známke médiám pri príležitosti inaugurácie poštovej známky v apríli. (Zdroj: Slovenská pošta, a. s. )

Až donedávna sa na známkach okrem práve vládnucich štátnikov nemohla ocitnúť žiadna ešte žijúca osobnosť. Aby sa potvrdil spoločenský a historický význam a mohla sa osobnosti vydať známka, jej pamiatka musela najprv zapadnúť prachom. Minimálne desaťročným.

Nenápadne malý kúsok papiera by sa mohol postarať o poriadny rozruch, ak by sa človek zdiskreditoval hoci s posledným výdychom. Skôr ako desať rokov po smrti sa preto človek na známku nedostal. Jedine, ak cez prezidentské kreslo. Najvyšší štátnici mali výnimku.

Neskôr sa lehota síce skrátila na päť rokov, no chvíľu ešte trvalo, kým sa od skostnateného predpisu celkom upustilo. Pred pár rokmi zavial do prísnych pravidiel nový vietor a oživil svet, ktorému mnohí veštili zlé časy.

V digitálnom tisícročí s príchodom e-mailov a esemesiek počet listových zásielok každým rokom výrazne klesá, no s novými predpismi získala filatelia, ktorej oslavy Medzinárodného dňa poštovej známky vychádzajú práve na 18. december, doslova živší rozmer.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Emócia úspechu

Veselý a prekypujúci energiou, v dúhovom drese a plný endorfínov po víťazstve na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike ostane Peter Sagan navždy zvečnený na jednoeurovej poštovej známke.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu