SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Ochladenie o jeden stupeň zabilo v Európe milióny ľudí

Stredovek zasiahla malá ľadová doba. Dnes by sme sa s takouto klimatickou zmenou vyrovnali jednoduchšie.

Charles Leickert (1816 - 1907), A town in winter with figures on a frozen river. (Zdroj: archív)

Treskúca zimu, akú si ani nevieme predstaviť. Zamrznutá Temža v Londýne, Rhôna v Lyone i Dunaj od Viedne až po ústie. Ale tiež extrémy v podobe nezvyčajne horúcich alebo studených liet, mimoriadne suchá a ničivé prívalové dažde.

Malá ľadová doba je zaujímavý klimatologický fenomén, ktorý päťsto rokov ovplyvňoval podnebie v Európe a čiastočne aj v Severnej Amerike. Jej počiatok sa datuje do 13. storočia, koniec do 19. storočia. Podpísala sa pod mnohé historické udalosti a nepriamo i smrť miliónov ľudí.

Hoci sa ochladilo v priemere najviac o jeden stupeň Celzia, čo z geologického hľadiska nie je veľká zmena, vplyv na vtedajšiu spoločnosť bol dramatický a ťažko porovnateľný s tým, ako sa dnes vyrovnávame s globálnym otepľovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neúroda a hlad

Len na porovnanie: za posledných sto rokov sa v strednej Európe zvýšila priemerná ročná teplota o dva stupne Celzia, čo nám síce spôsobuje problémy, ale neumierame preto od hladu, nešíria sa epidémie, nepochodujeme do miest a nebúrime sa proti vrchnosti.

Stredoveký roľník nemal znalosti ani technologické vymoženosti, aby sa s klimatickou zmenou vyrovnal, počas neprirodzene dlhých zím mu hynul dobytok, daždivé letá menili jeho polia na močariská, odplavovali ornú pôdu, horúce suché letá tiež plodinám neprospievali.

Ochladenie o jeden stupeň stačilo na to, aby sa posunuli pestovateľské hranice, čo spôsobovalo neúrodu a nedostatok potravín. Na príčine bola aj neochota prispôsobiť sa novým podmienkam, prejsť na iné plodiny alebo vyskúšať trebárs zemiaky, ktoré napríklad Francúzi dlho odmietali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu