SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

Anton Zajac. (Zdroj: Maňo Štrauch / Trend)

Autori: Filip Obradovič, Zuzana Petková / Trend

Pripojil sa k iniciatíve V mojom mene a podporuje občianske združenie Progresívne Slovensko, ktoré obidve majú politické ambície. Sám však vraví, že nemôže viesť nejaké hnutie ako líder. „Chýba mi na to aj sieť ľudí, keďže som veľa času strávil vonku. Pozerám sa na to, aké skupiny existujú, a keď im uverím, zapojím sa,“ vraví Anton Zajac.

Prečo ste sa zapojili do iniciatívy V mojom mene a podporujete občianske združenie Progresívne Slovensko?

Každý z nás je zodpovedný za stav Slovenska. Toto platí najmä vtedy, keď vláda a parlament nedodržiavajú zákon alebo nemajú záujem slúžiť občanom. Smer vládol vyše osem rokov. Za ten čas podľa hodnotenia Svetového ekonomického fóra sa zo Slovenska stala druhá najskorumpovanejšia krajina vyspelého sveta. V testoch PISA dosahujú naši školáci čoraz horšie výsledky a sú pod priemerom OECD. Toto sú len dva z mnohých dôvodov, prečo podporím každú poctivú občiansku iniciatívu, ktorá sa snaží zvrátiť súčasný status quo.

V mojom mene je však politická iniciatíva, ktorá má snahu zmeniť sa na stranu. Rovnakými ambíciami sa netají ani Progresívne Slovensko. Nie ste teda spokojný so stavom politiky a demokracie?

Ak by som bol spokojný so stavom našej demokracie, znamenalo by to, že som slepý a hluchý. V skutočnosti je však namieste sa pýtať, aký politický systém v našej krajine reálne máme. Teoreticky je to liberálna demokracia, ale de facto žijeme v oligarchii. Spýtajte sa akéhokoľvek človeka tejto krajiny, či by žiadal, ak by zavraždili člena jeho rodiny pri asistencii štátnej moci, aby páchateľ bol identifikovaný a potrestaný. Nikto neodpovie záporne. Vyriešenie vraždy Róberta Remiáša naši politici usilovne zametajú pod koberec roky, a pritom sa tvária, že nevidia jeho matku čakať na spravodlivosť. Záujmy občanov a krajiny sa pre dnešnú vládnu elitu stali sekundárnymi, primárne sú záujmy úzkych skupín sponzorov. Možno sa raz dočkáme tlačovej konferencie policajného prezidenta, na ktorej oznámi, že vybuchnuté auto s Róbertom Remiášom bol len holografický trik a skutok sa nestal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

R. Remiáš je predovšetkým vina tých, čo mali moc za mečiarizmu. Odvtedy sa podľa vás Slovensko neposunulo vpred?

Každý z nás je zodpovedný za stav Slovenska.

Anton Zajac

Chyba revolucionárov z 89. bola, že nedotiahli revolúciu do konca. Keby boli zavreli niektorých komunistov, zbavili funkcií sudcov, ktorí súdili obete komunistického režimu a podobne, politici by boli obozretnejší a dávali by si väčší pozor, aby neprekračovali zákon. Nezrušenie Mečiarových amnestií je jasný dôkaz toho, že u nás demokracia nefunguje. Ficovu vládu zrejme sponzorovali bývalí Mečiarovi ľudia a tí to nedopustia. Demokracia by mala byť vláda väčšiny, u nás sa zvrhla na oligarchiu. Od Mečiara sa nielenže veľa nezmenilo, ale zhoršilo.

Ako to myslíte?

Metódy vládnutia a likvidácie demokracie sú viac sofistikované. Moc je v rukách úzkej skupiny ľudí, je to zjavné zo všetkého, čo sa deje na Slovensku. A kradne sa omnoho premyslenejšie.

Eset patrí podľa zoznamu ministerstva financií medzi firmy, ktoré zaplatili najviac na daniach na Slovensku. Ako vnímate, že premiér býva v Bonaparte u človeka, ktorý je vyšetrovaný pre daňové podvody?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


33m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu