SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Stáť trinásť hodín denne na nohách, šesť týždňov za sebou bez jediného víkendu a domov prísť až v noci pred Štedrým dňom?

„Už sme si zvykli,“ tvrdia stánkari, ktorí predávajú na vianočných trhoch v Bratislave mnoho rokov. Ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov?

Je sobota deväť hodín ráno. Napriek tomu je v uliciach Starého Mesta živo, organizované skupinky turistov dostávajú na Hlavnom námestí rozchod a obzerajú si zatvorené stánky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správca trhov utiera stoly, s vedrom a handrou sa presúva od jednej lepkavej dosky k druhej.

„Jedenásť rokov som nemala Vianoce,“ hovorí vedúca stánku Dobré jedlo Zuzana.

Na vianočných trhoch je každý deň, aj cez víkendy, aj v piatok 23. decembra do desiatej večer. Predáva. V jednom zo sto stánkov, ktoré už 23 rokov dotvárajú vianočnú atmosféru.

„Zohrievame punče, varíme víno a plníme lokše,“ hovorí aj Martin Major z Grilu u Maťa a leští plexisklový kryt. Lokše kupuje hotové, plní ich makom, orechmi, kačacou pečeňou, zákazníkom ich pred podaním zohrieva v mikrovlnke.

Viac práce majú tí, ktorí pripravujú čerstvé jedlá. Hoci pred desiatou si tu pod zub nič nekúpite, stánkari vám nevenujú ani letmý pohľad.

Niečo tradičné slovenské?

„Jó napot,“ ozýva sa spoza pultu s drahými kameňmi a skupina maďarských turistov sa zastaví. „Takto ráno prichádzajú celé autobusy, cudzinci sa zdržia pár hodín, bola by škoda mať zavretý stánok,“ vysvetľuje predajca Miroslav Schimdt.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu