SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie, aby zmenila pohľad lekárov na smrť a extrémne podchladenie.

Kým prišli záchranári, Anna bola pod ľadom neuveriteľných sedemdesiatdeväť minút. Jej telesná teplota klesla na 13,7 °C. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Anna mala dvadsaťdeväť rokov, keď sa neďaleko nórskeho Narviku aj s dvoma kamarátmi a kolegami, Torvindom a Mariou, vybrala po práci na svah lyžovať. Mali to vo zvyku. Podvečerné podmienky boli ideálne, Anna bola skvelá lyžiarka, suverénna a skúsená, na lyžiach stála už od dvoch rokov.

Nešťastie sa stalo - ako to na lyžiach býva - nečakane rýchlo. Anna vyletela z jazdnej dráhy a strmhlav vo veľkej rýchlosti prerazila vrstvu ľadu neďalekého potoka. Nevedno, prečo sa tak stalo. Lyže sa jej neodopli, ostala zakliesnená medzi dvoma kameňmi, nohami vo vzduchu, hlavou v mrazivej vode. Prúd ju však začal pod ľadom strhávať čoraz ďalej a zároveň ju tisol ku kameňu.

Kamaráti pri nej boli hneď, zachytili ju, no vytiahnuť ju nedokázali. Z potoka ju nevedeli vyslobodiť ani pomocou sekerky a lán. Vrstva ľadu mala dvadsať centimetrov. Anne sa akosi podarilo zvrtnúť tvárou smerom k hladine a nájsť si pod ľadom aspoň malú vzduchovú bublinu.

Po štvrť hodine sa však pomaly prestávala hýbať. Po štyridsiatich minútach jej už nebilo srdce, krvný obeh ustal, nedýchala. Kým prišla záchranka, bola pod ľadom neuveriteľných sedemdesiatdeväť minút. Zmrznutá na kosť a bez známok života. Bola klinicky mŕtva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najstudenší človek na svete

Anna bola dlho svetovou rekordérkou v prežití podchladenia pri teplote telesného jadra 13,7°C.

Ladislav Kotrusz, lekár Horskej záchrannej služby

Príbeh ženy, ktorá vymrzla na najnižšiu doteraz človeku zaznamenanú telesnú teplotu 13,7 stupňa Celzia a prežila, je v medicíne jedinečný. Na klinike v nórskom Tromsø, kde jej pred šestnástimi rokmi zachraňovali život, také podchladenie pred ňou ešte nikto neprežil. A ani nikde inde.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu