SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Keď sa za homosexualitu v Británii platilo životom

Keby matematický génius Alan Turing žil o storočie skôr, zrejme by ho za jeho orientáciu popravili.

(Zdroj: Fotolia)

Bol jeden z posledných novembrových dní v roku 1835. Dav ľudí, ktorý sa zhromaždil pred väzením Newgate v Londýne, bol väčší než obvykle. Prvýkrát po dvoch rokoch tam mali znovu niekoho verejne popraviť.

Všetci v napätí čakali, čo za divadlo sa im dostane. Niektorých prilákalo veľké pódium so šibenicou, no väčšina zvedavcov, ktorí sa na priestranstve pred väznicou zišli, sa o udalosti dozvedela vďaka špeciálnemu vydaniu novín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Informovalo sa v nich o rozsudku a súčasťou bol aj list na rozlúčku jedného z odsúdených. Nik z prítomných vtedy zrejme netušil, že morbídna udalosť, ktorej budú o pár minút svedkami, získa také výnimočné miesto v anglickej histórii.

Dvaja popravení boli totiž poslednými mužmi, ktorých v Anglicku stihol trest smrti iba za to, že boli homosexuáli.

Prezradení homofóbom

Románik, ktorý doviedol Jamesa Pratta a Johna Smitha až pod šibenicu, vyšiel najavo ešte koncom augusta. Tridsiatnik James bol robotník, ktorý nutne potreboval vyšší plat, aby uživil rodinu.

Preto v jedno sobotné ráno pod zámienkou hľadania novej práce nechal doma ženu a dve deti a odišiel do mesta. Možno boli jeho úmysly čisté, kým sa nezastavil v pivovare, kde stretol svojho milenca Johna Smitha a aj staršieho pána, takmer sedemdesiatročného Williama Bonilla.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Obaja sa s ním dali do reči, vypili pár pív, nikam sa neponáhľali. Dnes sa nevie, či sa so starým pánom poznali už predtým, no v ten deň sa zdalo, že jeho spoločnosť bola obom mužom príjemná. Keď ich Bonill pozval do svojho prenajatého bytu, obaja súhlasili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Netušili, že starý pán k sebe vodí mužské dvojice podozrivo často. Tak často, až to neuniklo bystrému oku homofóbneho majiteľa Georgea Berkshira.

Bonilla považoval za starého darebáka už dlhšie, a tak striehol na vhodnú príležitosť, vďaka ktorej mohol jeho nečestné praktiky aj dokázať. To, čo sa mu podarilo vyšpehovať krátko po tom, ako traja muži za sebou zavreli dvere bytu, už o pár minút referoval pri čaji svojej žene.

Vraj cez okno videl, ako Pratt sedel na kolenách Bonillovi aj Smithovi, z izby sa ozýval smiech a odviazaná vrava. Manželkinu zvedavosť vystupňoval na také obrátky, že neodolala a do izby nájomníka odbehla nazrieť kľúčovou dierkou aj ona.

Keď manželovi zakrátko opisovala, že bola svedkyňou sexuálnych aktov, viac mu nebolo treba.

Dickens na návšteve vo väzení

Pán domu okamžite vstal a rozzúrený vtrhol do Bonillovho bytu. Podľa výpovedí na súde našiel Pratta a Smitha v kompromitujúcej pozícii, to isté neskôr pred sudcom potvrdila aj jeho žena. Navyše vraj stihla vidieť aj to, ako sa muži vyzliekali a váľali v objatí po zemi.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu