SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Vediem biedny život, písal Beethoven v listoch

Okrem zdravia trápili hudobného génia aj nenaplnené lásky. Viaceré pochádzali zo Slovenska.

Značne zidealizovaný portrét 50-ročného Ludwiga van Beethovena od nemeckého maliara Josepha Karla Stielera. (Zdroj: wikimedia)

V tomto dome sa ubytoval na sedem dní Ludwig van Beethoven. Presne pred 220 rokmi.

Veta, ktorá vyvolá obdiv u každého cudzinca prechádzajúceho historickým centrom Bratislavy. Najmä Japonci, veľkí milovníci vážnej hudby, sú nadšení a obratom sa pýtajú na Mozarta.

Ten navštívil Bratislavu len raz, ako šesťročný tu na pozvanie grófa Pálffyho koncertoval, na rozdiel od Beethovena, ktorý veľkú časť svojho tvorivého elánu venoval práve Slovensku.

Udržiaval blízke priateľské vzťahy s viacerými šľachtickými rodmi, v Bratislave to bola najmä rodina Keglevičovcov, v ich paláci na Panskej ulici spomínaný týždeň (12. až 18. novembra) v roku 1796 aj pobýval.

Konal sa práve uhorský snem, významná politická udalosť z hľadiska fungovania monarchie, mesto bolo plné šľachticov a pravdepodobne preto ho do Pressburgu pozval aj gróf Keglevič.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Je zaujímavé, že noviny Pressburger Zeitung o jeho koncerte neinformovali, hoci pár týždňov predtým tu vystupoval Jan Nepomuk Hummel a pressburský dopisovateľ sa tejto správe podrobne venoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koncert však nebol jediným dôvodom Beethovenovej prvej návštevy Bratislavy. V Keglevičovom paláci bývala aj sedemnásťročná grófka Babetta a povrávalo sa, že je medzi nimi viac než len priateľstvo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu