SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Roger Ballen: Moje fotografie ma učia žiť s vlastným strachom

Provokuje, ukazuje temnú stránku ľudí, balansuje na hrane obrazu a divadla. V Bratislave vystavuje jeden z najvýznamnejších fotografov 21. storočia.

Roger Ballen patrí v súčasnosti medzi najvýznamnejších fotografov. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo prinúti Američana z New Yorku odísť žiť do juhoafrického Johannesburgu a ostať tam vyše tridsať rokov?

V sedemdesiatych rokoch som patril k skupine mladých, ktorí žili festivalom Woodstock, rebelovali proti veľkým spoločnostiam, strednej triede a vojne vo Vietname. Bol som nespokojný s tým, čo sa deje v mojom západnom svete, a preto som chcel zistiť, aké to je inde. Vydal som sa na púť naprieč Afrikou, z Káhiry až do Kapského Mesta, trvalo mi to asi deväť mesiacov.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Juhoafrická republika ma uchvátila mixom svojich kultúr - prelínal sa tam kolonializmus so všetkým čistokrvným, kmeňovým, typicky čiernym africkým. Nasledovala ďalšia cesta z Istanbulu na Novú Guineu. Počas ciest som fotografoval mladých chlapcov a znovu objavoval svoje vlastné chlapčenstvo, neskôr vznikla moja prvá fotografická kniha s názvom Boyhood (1978).

Už vtedy ste si povedali, že sa chcete živiť fotografovaním?

Fotil som z čistej vášne, nechcel som byť profesionálny fotograf, na to som mal fotografiu príliš rád. V tom čase to nebol taký biznis, ja som si radšej spravil doktorát z geológie.

Vždy som zbožňoval prírodu, skaly a práve Juhoafrická republika bola najbohatšou mineralogickou krajinou sveta. Našiel som si tam prácu, oženil som sa a dnes tam žijem už tridsaťštyri rokov. Čím dlhšie tam som, tým sú korene hlbšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako ste vnímali hranicu medzi chudobou a bohatstvom, ktorá je v krajine taká citeľná?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu