SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Andrej Kiska: V OSN to bola hanba, musel som vysvetľovať názory našich politikov

Viacerí ľudia v politike akoby sami seba presvedčili, že tak, ako to je, tak to aj má byť, tvrdí prezident ANDREJ KISKA.

Prezident Andrej Kiska. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Autori: Marián Leško, Filip Obradovič / Trend

V Správe o stave republiky ste varovali, že ak ľudia nedostanú dôvod, aby obnovili dôveru v štát a jeho inštitúcie, tak to môže mať vážne následky pre demokraciu na Slovensku. Od vzniku vlády už uplynulo viac než pol roka. Poskytla za ten čas dostatok dôvodov, aby sa dôvera v štát a jeho inštitúcie začala obnovovať?

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Nie, určite nie. Žiaľ, k tomu nedošlo. Skôr sa obávam, že pocit dôvery v štát sa u ľudí ešte trochu oslabil. Nedávno som bol vo Švajčiarsku, stretol som tam zaujímavé osobnosti, diskutovali sme o našich najväčších problémoch. Uvedomil som si pri tom, že aj keby sme školstvo či zdravotníctvo potiahli výrazne dopredu, tak sa tým dôvera v štát, v jeho fungovanie neobnoví.

Podľa jednej štúdie už aj malé deti vo veku štyroch-piatich rokov vedia povedať doma – toto nie je spravodlivé. Pocit, čo je a čo nie je spravodlivé, máme v sebe od útleho veku. Potom, keď sa človek dostáva do konfrontácie s realitou, zrazu vidí, že tento štát nie je spravodlivý, že sa nespráva férovo, ku každému rovnako, tak je vnútorný pocit frustrácie nesmierne silný. Žiaľ, táto vláda zatiaľ neposilnila dôveru v štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je to tým, že vládne strany nepociťujú tak naliehavo, ako by mali, že sa niečo zásadné musí zmeniť? Nedocenili to ako tému?

Nedošlo k upokojeniu situácie. Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo.

Andrej Kiska

Niekedy mám pocit, že viacerí ľudia vo verejnom živote už ako keby ani nevedeli žiť inak. Po rokoch, čo sú v politike, ako keby sami seba presvedčili, že tak, ako to je, tak to aj má byť. Že tak, ako oni konajú, je to správne. Potom hovoria, že máme zlých novinárov, zlú opozíciu, zlé mimovládky. Všetko máme zlé, len oni sú tí dobrí a vedia, ako to má byť. Veď v ekonomike máme dobré výsledky, máme nižšiu nezamestnanosť a tak ďalej.

Podľa mňa najhoršie, čo sa môže stať, je to, že človek presvedčí sám seba, že koná správne, aj keď správne vôbec nekoná. Pretože to potom dookola obhajuje. Napokon bráni aj to, o čom by sám na začiatku povedal – veď takto sa to robiť nemôže. To je bludný kruh, v ktorom sa mi zdá, že už funguje aj táto vláda. A najhoršie je, že nevidím ani reálnu snahu sa z neho dostať.

V Správe o stave republiky ste hovorili aj o kauze, ktorá nielen bola, ale stále je veľmi aktuálna. Povedali ste, že vyvodenie politickej zodpovednosti „nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti“. Ako hodnotíte skutočnosť, že k takému gestu nedošlo?

Nedošlo k upokojeniu situácie. Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo. Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o dvanástich miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť. Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný. Keď verejný činiteľ garantuje vyšetrenie prípadu, tak aj keby vznikla len hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie, už vtedy je vecou elementárnej slušnosti, aby v takej situácii odstúpil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To sa neudialo. Zato sa po kauze Bašternák udiali ďalšie veci, ktoré priam kričia a ukazujú na to, že kým systém vyšetrovania, dokazovania a obvinenia ľudí v spojitosti s trestnými činmi v oblasti podvodov a korupcie nezačne fungovať a nebude fungovať presvedčivo aj v očiach verejnosti, sme na tom horšie, ako sme boli pred vymenovaním tejto vlády.

Môžete si ako prezident povedať, že sa vás to netýka?

Situácia v spoločnosti sa zhoršuje a sám si kladiem otázku, čo mám ako prezident urobiť, ako upozorniť na to, čo sa deje. Máme pred sebou obdobie, keď potrebujeme dotiahnuť niektoré veci, napríklad predsedníctvo v Rade Európskej únie. Ale myslím si, že aj od prezidenta musí zaznieť stanovisko k javom, ktoré sa v spoločnosti dejú a zhoršujú dôveru v právny štát. Teraz napríklad po deviatich rokoch ide kauza nástenkového tendra pred súd. Po deviatich rokoch!

Trváte na všetkom, čo ste povedali v Správe o stave republiky, a stále považujete odstúpenie ministra vnútra za gesto slušnosti a elementárnej zodpovednosti politika?

Po tom, čo prežívame v poslednom období, som presvedčený, že môj slovník mal byť ešte výraznejší a ostrejší.

Doteraz sa v kuloároch hovorilo, že máte s premiérom Robertom Ficom tichú dohodu o neútočení. Máme vaše slová chápať tak, že taká dohoda nie je alebo že sa vaše vzťahy zhoršili?

Som naďalej presvedčený, že vzťahy medzi najvyššími činiteľmi majú byť korektné a slušné.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu