SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Skutočný príbeh anglického pacienta

László Almásy naozaj existoval, ibaže nebol gróf, nepredávkoval sa morfiom a miloval niekoho iného.

Naozaj objavil tajomnú jaskyňu uprostred egyptskej púšte a jeho život by vydal na dobrodružný seriál, no tragická láska z filmu je výmysel. A nebol gróf. Oslovenie gróf Almásy mu prischlo ako mladému šľachticovi, keď ho tak oslovoval sám kráľ Karol IV., ktorému Almásy pri jednej príležitosti robil šoféra. (Zdroj: wikipedia)

Keď pred dvadsiatimi rokmi získal film Anglický pacient deväť Oscarov, Ralph Fiennes v úlohe Lászlóa de Almásyho presvedčil milióny romantických sŕdc, že láska medzi mužom a ženou môže byť bezhraničná a nesmrteľná. Už literárna predloha Michaela Ondaatjeho z roku 1992 znamenala úspech. Autor má za ňu Man Bookerovu cenu.

No kým anglický pacient je vymyslená postava, László Almásy naozaj existoval. Ibaže bol gej, nebol gróf a nepredávkoval sa morfiom. Jeho najväčšou láskou boli africká púšť a istý nemecký dôstojník Hans.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Život aristokrata Almásyho bol dobrodružnejší než v úspešnom britskom trháku, ktorý sa jeho osudom inšpiroval. Neohrozený pilot, automobilový pretekár, vynaliezavý obchodník, výskumník, zanietený kartograf a talentovaný spisovateľ skutočne objavil aj jaskyňu s prehistorickými maľbami. Lenže kým sa k nej dopracoval, prešiel drámami hodnými aj desiatich zlatých sošiek.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Chlapec z jantárového hradu

Všetko sa začalo pravdepodobne ešte na hrade Bernstein v rakúskom Burgenlande, kde sa chlapec Laci 22. augusta 1895 narodil do šľachtickej rodiny Almásyovcov. Tu sa v ňom prebudila túžba po diaľkach i po lietaní.

Hrad stojí v rovnomennej obci, kadiaľ kedysi viedla bájna jantárová cesta. Dnes ho stále vlastnia potomkovia rodu Almásyovcov a v luxusne prerobenom hradnom hoteli ponúkajú okrem iného napríklad pobyty typu „digital detox“.

Bernstein je ako stvorený pre chlapčenské sny o dobrodružstve. Laci bol veľmi bystrý a vynaliezavý, zaujímal sa o ornitológiu, uchvacoval ho let vtákov aj moderná technika. Uchvátený knižkami z dedkovej knižnice si v desiatich rokoch zostrojil svoje prvé lietadlo a z neďalekého kameňolomu sa na ňom pokúšal vzlietnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pri páde síce utŕžil zlomeninu rebier, no od lietania ho to neodradilo. Mal bláznivé nápady a už v tom veku bol, podľa vlastných slov, tuhým fajčiarom. Rád síce čítal, no učiť sa mu veľmi nechcelo a keď ho zapísali na gymnázium, dlho tam nevydržal. Zo školy ho vylúčili potom, ako na bicykli zrazil riaditeľa školy, keď sa s meškaním ponáhľal na vyučovanie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu